Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skype funguje už i na běžných mobilech

Věda

  6:00
Společnost Skype rozšířila svůj komunikační prográmek, který snad není potřeba představovat, nově také na širokou škálu mobilních zařízení podporující Javu. Software Skype for your mobile je zatím k dispozici v testovací verzi a oficiálně ho spustíte na zhruba 50 modelech značek Nokia, Motorola, Samsung a Sony Ericsson.

Ilustrační foto. foto: SkypeReprofoto

Majitelé přístrojů s operačním systémem Windows Mobile mi jistě dají za pravdu, že Skype není v mobilních telefonech žádnou novinkou. Tato aplikace existuje volně pro WM komunikátory již pěkných pár let, kde se po instalaci perfektně integruje do systému a je přístupná z Today obrazovky. Nyní se konečně Skype objevil také ve verzi pro obyčejné telefony s Javou MIDP 2.0. Tisková zpráva hovoří o přibližně padesátce modelů čtyř velkých výrobců, ve skutečnosti ale bude toto číslo mnohem vyšší. Osobně jsem bez sebemenších problémů nainstaloval Skype na mobil, který v seznamu oficiálně podporovaných přístrojů není uveden.

Skype for your mobile je k dispozici po celém světě s omezenou funkční výbavou, která obsahuje kontakty, přítomnost (status), chat, skupinový chat, nastavení účtů a přijímání hovorů v rámci sítě Skype i pomocí SkypeIn. Úplná funkční výbava, tj. s možností volání z mobilního telefonu účastníkům Skype a pomocí služby SkypeOut, je pro začátek podporována v osmi zemích, mezi nimiž Česká republika bohužel v současné době nefiguruje. Skype tak prozatím plně využijete pouze pro odeslání a příjem textových zpráv. Aby aplikace Skype for your mobile mohla zůstat odlehčená, pracuje přes standardní mobilní hlasové sítě, o VoIP (ineternetovém volání) nelze tedy v tomto případě hovořit.

Pokud si chcete program vyzkoušet, zadajte do internetového prohlížeče v mobilu adresu mobiledownload.skype.com a vyplňte požadovaná políčka, aplikace se poté sama nainstaluje. Na závěr si dovolím upozornit, že pro plnohodnotné využívání softwaru je zapotřebí mít správně nastavený internetový profil a nezapomeňte také na poplatky za datové přenosy, které vám operátor naúčtuje, nejste-li vlastníky neomezeného datového tarifu.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!