Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Supernova očima indiánů

Věda

  11:56
Praha - Obrazy vyryté do skály objevené před časem v Arizoně možná zobrazují supernovu, která na nebi dominovala právě před tisíci lety. Objev může poskytnout historikům pevný bod při určení stáří dalších kreseb.

Podle amerického astronoma symbol vpravo představuje supernovu z roku 1006. Vlevo symbol štíra. foto: John BarentineReprofoto

Před tisíci lety ozářila oblohu na severní polokouli nová hvězda. Její jas stoupal, až předčil svit Venuše, za normálních okolností nejjasnějšího objektu na nebi. Dnes víme, že šlo o výbuch supernovy vzdálené od Země 3000 světelných let. Objevila se na jaře roku 1006 v souhvězdí Vlka. Na noční obloze dominoval nepřehlédnutelný objekt po dva roky a v největším rozmachu byl téměř stejně jasný jako Měsíc v úplňku.

Na této skále jsou vytesána dvě slunce - mohlo by údajně jít o supernovu z roku 1054.Takovou událost zaznamenalo mnoho pozorovatelů. Jsou dochovány popisy z Číny i několika zemí Evropy. Ukazuje se, že supernovu pravděpodobně zvěčnili i zástupci civilizace, která neovládala písmo - severoameričtí indiáni. Dramatické děje na obloze je tak silně oslovily, že jejich obraz vryli do skály, tvrdí objevitel rytin John Barentine, astronom na observatoři Apache Point v Novém Mexiku.

Nezpochybnitelný záznam kalendáři
Barentine na skálu narazil při turistické výpravě do přírodního parku White Tanks. Tuto oblast podle historiků obýval od pátého do dvanáctého století našeho letopočtu indiánský kmen Hohokamů. Amerického astronoma zaujala kresba znázorňující štíra a osmicípou hvězdu. Jejich pozice přibližně odpovídala poloze supernovy vůči souhvězdí Štíra.

„Právě jsem o supernově z roku 1006 četl  a věděl jsem, že se objevila u souhvězdí Štíra, takže se mi vybavila souvislost,“ uvedl astronom. Spolu s Gilbertem Esquerdem vytvořili počítačový model oblohy odpovídající dané poloze a roku 1006. Supernova i souhvězdí na simulaci vycházely v podobné pozici jako na rytině. O nálezu John Barentine informoval na zasedání Americké astronomické společnosti, které probíhá tento týden v Calgary.

Starali se severoameričtí indiáni o astronomii?

Hypotézu podpořily i počítačové simulace pohybu hvězd před tisíci lety. O tom, že předkolumbovští indiáni měli pro hvězdy tvořící souhvězdí Štíra stejný název, jako je zažitý v evropské astronomii, však Barentine nepřináší žádné důkazy.

Pokud se hypotéza potvrdí, půjde o první záznam z amerického kontinentu o supernově z roku 1006. To může archeologům pomoci s určením stáří dalších výtvorů předkolumbovských indiánů. Historici by totiž získali pevný bod. Ten neposkytne ani radiouhlíkové datování, které není vždy spolehlivé.

Autoři: