Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Syfilidy přibývá. Loni bylo hlášeno tisíc případů, více u mužů

Věda

  16:02
PRAHA - Syfilidy bylo loni v ČR hlášeno téměř tisíc případů, přibližně dvakrát víc než v roce 2006. Pohlavními chorobami trpí víc mužů než žen, vyplývá z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Bakterie Treponema Pallidum, která způsobuje Syfilis.

V průměru za posledních deset let je výskyt syfilidy u mužů vyšší o 29 procent a více než dvojnásobný u kapavky. V roce 2009 evidoval ÚZIS 1721 případů obou nemocí, z toho 1178 u mužů a 543 u žen, uvádí ÚZIS na svém webu.

Loni bylo hlášeno 103 případů syfilidy u injekčních uživatelů drog, což je pětkrát víc než v roce 2006. V posledních deseti letech se injekční uživatelé drog podíleli průměrně 5,2 procenta na nahlášených případech syfilidy a 1,3 na hlášených případech kapavky. V posledních pěti letech podíl lidí, kteří si píchají drogy a onemocněli syfilidou, vzrostl na loňských více než deset procent.

Typický pacient? Zaměstnaný muž ve věku 20 až 29 let
Typickým pacientem u všech hlášených onemocnění syfilidou a kapavkou byl ve sledovaném období svobodný, zaměstnaný muž s heterosexuálním zaměřením ve věku 20 až 29 let se středoškolským vzděláním a zaznamenaným náhodným stykem jako rizikovým sexuálním chováním. U injekčních uživatelů drog byl kromě náhodného styku zjištěn také vysoký podíl promiskuity a prostituce, a to zejména u žen.

V letech 2000 až 2009 mělo více než 42 procent případů onemocnění syfilidou v časném stadiu, v 15 procentech ve stadiu pozdním. Vrozená syfilis byla zaznamenána u necelého procenta celkového počtu. U kapavky šlo v 88 procentech o akutní formu.

Jak se Syfilis přenáší?
Syfilis se přenáší výhradně pohlavním stykem. Pravděpodobnost přenosu syfilidy a kapavky cestou injekční aplikace drog je podle odborníků téměř nulová. Pouze asi pět procent případů je infikováno jinou než pohlavní cestou. Mezi ně patří přenos z matky na dítě - vrozená syfilis. V ojedinělých případech může být syfilis přenesena i prostřednictvím infikovaných předmětů nebo v důsledku velmi blízkého kontaktu s nakaženým člověkem.

U kapavky je původcem onemocnění bakterie - gonokok, který je velmi citlivý na zevní prostředí a mimo lidský organismus rychle hyne. Infekce se přenáší téměř vždy pohlavní cestou.

Povinnému hlášení do Národního registru pohlavních nemocí v ČR podléhají syfilis, kapavka, měkký vřed a infekční onemocnění způsobené chlamydiemi, známé pod názvem "čtvrtá pohlavní nemoc". Ostatní infekce přenosné pohlavním stykem sledují hygienické stanice.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat