Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

T-Mobile chce šetřit elektřinou. Skutečně?

Věda

  6:00
T-Mobile není v poslední době jen růžový, ale začíná zelenat. Recykluje použité telefony a dokonce nutí své zaměstnance uspávat počítače. Myslí to ale skutečně vážně?

Budova českého T-Mobile v Praze - Roztylech. foto: T-MobileReprofoto

T-Mobile rozeslal tiskovou zprávu, ve které se chlubí svým dalším ekologickým počinem – nakonfiguruje počítače svých zaměstnanců tak, aby se jim v době nečinnosti vypínaly monitory a pevné disky. Takovéto opatření má T-Mobile ušetřit nejméně půl milionu za elektrickou energii, naší přírodě pak více než 260 tun oxidu uhličitého.

Chtělo by se říct sláva, ale rozumě uvažujícího člověka napadne hned několik otázek. Například proč až nyní? Šetřit energií je přeci přirozené, nejenom z ekologických důvodů, ale proto, že se jedná o zdroj, jehož používání je nutné zaplatit. A pokud nějaký ten půlmilion nehrál v hospodaření firmy až dosud žádnou roli, pak to o lecčem vypovídá. Znáte to: dobrá hospodyně pro pírko i přes plot skočí.

Dále pak se musíme ptát, proč počítače rovnou nevypínat, když by se tak ušetřilo mnohem více. U spousty počítačů starajících se o chod sítě nebo u serverů to jistě není možné, ale kancelářské pracovní stanice, na kterých běží osm hodin denně jen Word, Excel a Solitare, určitě nemusejí běžet zbývajících šestnáct hodin naprázdno, byť v režimu snížené spotřeby.

Tisková zpráva dokonce přímo zmiňuje, že 30 % zaměstnanců vypíná počítač při odchodu z práce už nyní. Nad tak nízkým číslem lze jen nevěřícně kroutit hlavou. Představte si například pekaře nebo soustružníka, kteří by odešli domů, aniž by vypnuli svůj pracovní nástroj. Anebo řidiče, který by celou noc nechal běžet motor na volnoběh, aby nemusel ráno startovat.

Zdá se tedy, že z ekologie se stalo další prázdné slovo, další nálepka, s níž se firmy snaží vylepšovat svojí image. Přitom tento obor lidské činnosti si to rozhodně nezaslouží.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!