Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tarify pro mladé

Věda

  6:00
V České republice nabízí speciální tarif (y) či zvýhodnění pro mladé každý operátor. Ačkoliv tyto tarify vypadají na první pohled velice podobně, v některých ohledech se významně liší. Pojďme se tedy podívat, co si operátoři pro zákazníky mladší 26 let připravili.

Ilustrační foto. foto: NokiaReprofoto

O2 [:kůl:]
Minulý týden představila Telefónica O2 nový tarif. Už podle názvu tarifu je patrné, na jakou cílovou skupinu uživatelů je zaměřen. O2 [:kůl:] si mohou aktivovat do 31. 8. 2008 všichni zákazníci O2, jejichž věk se pohybuje mezi 6 a 26 lety. Tarif spustí operátor 1. května 2008, k jeho získání je nutný úvazek na 24 měsíců. Při podpisu smlouvy si k němu lze vzít telefon za dotovanou cenu. Hlavním tahákem nového tarifu, který stojí 250 Kč měsíčně, je neomezené odesílání SMSek do sítě O2 a 60 volných minut do všech sítí. Minuta volání nad rámec volných minut vyjde zákazníky na 4,50 Kč, SMS do sítí mimo O2 pak na 1,50 Kč. Za MMS zaplatíte 5,90 Kč. Účtování probíhá formou 60 + 60, neprovolané minuty se automaticky převádějí do nového měsíce.

O2 Pohoda Simple
Pro získání O2 Pohody Simple musíte na rozdíl od tarifu O2 [:kůl:] předložit potvrzení o studiu nebo platnou ISIC kartu. Tento tarif funguje na kreditovém principu, což znamená, že měsíčně zaplatíte 214 Kč a obdržíte kredit (ve výši 270 Kč), který můžete libovolně použít na volání a posílání zpráv do všech sítí v České republice. Za volání si operátor účtuje jednotnou sazbou 4,64 Kč/min, jedna SMSka přijde na 1,19 Kč. Multimediální zpráva má hodnotu 8,33 Kč. Tarif je možné získat s podpisem smlouvy na dobu 12ti měsíců, účtování hovorného je 60 + 30 - první celá minuta, poté po 30ti vteřinách.

Pohoda Simple vs. [:kůl:]
Oba tarify jsou si velmi podobné, proto je těžké určit, který z nich je lepší. Stěžejní a pro mnohé rozhodující výhodou tarifu [:kůl:] je možnost odesílání veškerých esemesek zdarma do sítě O2, ostatní zprávy jsou ale dražší a i za paušál zaplatíte o něco více. Navíc se musíte uvázat na 2 roky, zatímco u Pohody Simple jen na rok. Na druhou stranu si ale můžete vzít telefon za dotovanou cenu. V neprospěch tarifu [:kůl:] hraje také fakt, že O2 účtuje každou započatou minutu, kdežto u druhého tarifu se počítá každá půlminuta po první provolané minutě. Co se týče cen za volání, zde jsou oba tarify téměř rovnocenné.

T-Mobile BAV SE
Také T-Mobile nabízí speciální tarif pro mladé, který nese název BAV SE. Tarif je určen pro všechny zákazníky od 6 do 26 let, přičemž nezáleží, zdali dotyčný studuje, nebo ne. Za 226 Kč měsíčné získáte 50 volných minut, 100 esemesek a 3 MMS zprávy do všech do sítí. Abyste si mohli tarif aktivovat, musíte s T-Mobilem uzavřít smlouvu na dobu určitou v délce 12 nebo 24 měsíců. V případě, že se upíšete na 2 roky, máte nárok na telefon za zvýhodněnou cenu. T-Mobile na rozdíl od konkurenčních operátorů rozlišuje volání ve špičce a mimo špičku. Špičkou se rozumí všední dny od 8:00 do 21:00. Minuta volání ve špičce ve vlastní síti a na pevné linky vyjde na 4,17 Kč, mimo špičku 2,26 Kč. Při volání do ostatních sítí v ČR počítejte s částkou 5,36 Kč po celý den. Za SMSku zaplatíte stejně jako u O2 Pohoda Simple, tedy 1,19 Kč. Velkým plusem tohoto tarifu je, že se po první provolané minutě účtuje po sekundách. T-Mobile BAV SE nabízí za 226 Kč poměrně slušnou dávku volných minut a SMSek. Porovnání s konkurenčními tarify je kvůli rozdílným cenám za volání ve špičce/mimo špičku a do různých sítí velmi komplikované. BAV SE lze tím pádem jednoznačně doporučit pouze těm uživatelům, kteří častěji volají do vlastní sítě a na pevnou linku.

Vodafone Student SMS Grátis
V nabídce Vodafonu sice žádný samostatný zvýhodněný tarif pro mladé nenajdeme, nicméně existuje doplňková služba Student SMS Grátis, kterou si mohou zřídit všichni studenti od 15 do 26 let ke svému paušálnímu tarifu či předplacené kartě. Díky této službě je možné odesílat SMSky zdarma do všech tuzemských sítí výměnou za zobrazení reklamy. Zprávy lze odesílat buď ze speciální java aplikace, nebo prostřednictvím portálu Vodafone live!. Denní limit volných zpráv byl stanoven na 600 zpráv (300 + 300). V kombinaci s tarifem Nabito 119 za 119 Kč měsíčně se jedná o nejlepší nabídku pro zákazníky, kteří hodně píšou a jejich hovory nepřesáhnou 20 minut měsíčně. Cena za minutu volání totiž byla stanovena na 6 Kč, což je více než u konkurence.

 

Autor: