Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš
130 let

Lidovky.cz

Technologie užívaná ve vesmíru pomůže znalcům umění

Věda

  6:00
PRAHA - Technologie, jakou užívají astronauti NASA na Mezinárodní vesmírné stanici, může usnadnit práci i kunsthistorikům či restaurátorům. Přístroj, který to umožní, vyvinula společnost InsightART. Zájem o zařízení projevily i velké zahraniční aukční síně a galerie, řekla ve čtvrtek Markéta Kinská ze společnosti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: NASAReprofoto

Přístroj RToo využívá rentgenové záření a částicový detektor. Ten umožňuje zachytit nejen intenzitu záření, ale také jeho vlnovou délku. Výsledkem je nikoli černobílý, ale barevný rentgenový snímek, který o zkoumaném předmětu přináší více informací než klasické rentgenové metody. Odliší i různé složení použitých materiálů. Další předností této technologie je její neinvazivnost a vysoké rozlišení snímků, uvedla Kinská.

Na vývoji přístroje začali vědci pracovat v roce 2016. Inspiraci našli v detektorech užívaných na Mezinárodní kosmické stanici. „Částicový detektor je nová technologie, která je stará jen několik let a používá se komerčně pouze ve vybraných laboratořích. RToo tak využívá tu nejnovější technologii, která existuje,“ uvedl jeden ze zakladatelů InsightART, částicový fyzik Josef Uher.

Zařízení umožní odhalit vnitřní strukturu uměleckého díla, což je podle restaurátora a dalšího zakladatele firmy Jiřího Lauterkrance zásadní například pro odlišení originálů od falz. Podrobné informace se mohou hodit také historikům umění nebo institucím, které umělecká díla shromažďují či prodávají. „Jsme startup, takže je to teprve na začátku. Měli jsme ale schůzky s velkými aukčními domy ve Velké Británii, sešli jsme s londýnskou Sotheby’s, s restaurátory zde v Čechách, a zájem z jejich strany zde je,“ uvedla Kinská.

Podle Jana Sohara z InsightART se nyní společnost zaměřuje nejen na uvedení výrobku na světový trh, ale také na následný vývoj. Hodlá přístroj rozšířit tak, aby zahrnoval i další metody používané k analýze umění, jako je UV luminiscence nebo infračervená reflektografie. „Projekt již podpořili investoři z Air Ventures a také inkubátor Evropské kosmické agentury ESA BIC v rámci CzechInvest,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.

Autor: