Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Telefonování za jízdy? Není problém

Věda

  6:00
Ačkoli více jak rok a půl platí nový silniční zákon, který pod přísnými tresty zakazuje držení mobilního telefonu při řízení automobilu, tento nešvar je mezi řidiči stále velmi rozšířen. Přitom variant, jak telefonování z auta vyřešit, je hned celá řada.

Díky bluetooth je používání sluchátek komfortnější. foto: Reprofoto

Nejlevnější řešení, které se naskýtá skoro všem majitelům telefonů, je integrované handsfree. To dokáže po své aktivaci zesílit výstup z reproduktoru telefonu tak, aby byl slyšitelný i při oddálení ucha a stejně tak se zvýší citlivost mikrofonu. Pokud si to nanečisto vyzkoušíte u stolu, pak budete jistě s jeho fungováním spokojeni, avšak v jedoucím automobilu se toto řešení neukazuje jako nejšťastnější. Mobilu se pro zahájení nebo přijmutí hovoru stejně musíte dotknout, navíc budete řešit věčný problém, kam s jeho umístěním. Hlasitost reproduktorů nemusí v hlučném autě dostačovat, stejně tak jako citlivost reproduktoru. Takže i když je toto řešení zadarmo, v praxi příliš užitku nepřinese.

Naopak nejrůznější náhlavní soupravy jsou pro takovéto telefonování přímo stvořené. Můžeme je rozdělit na dva základní druhy: drátové a bezdrátové. Drátovou „bondovku“ obvykle dostanete v balení s telefonem a pokud ne, její nákup vás nepřijde na víc jak dvě stokoruny. Jejich používání nese s sebou tu nevýhodu, že je třeba je před každou jízdou připojit k telefonu, avšak dále už se nemusíte o nic starat.

Nokia BH-602

Naopak bluetooth headsety za ucho stačí zapnout a ony se automaticky spojí s telefonem v dosahu. Mobil tak můžete mít klidně schovaný v kapse nebo v tašce a vyřizovat hovory. Dříve byly ceny tohoto příslušenství docela vysoké, ale dnes už se nejlevnější sluchátka dají pořídit přibližně za pětistovku. A jaké jsou jejich nevýhody? Sluchátko musíte čas od času nabít. Také možnosti inicializace hovoru bez kontaktu s telefonem jsou velmi omezené a zahrnují prakticky jen vytočení posledního volaného čísla.

Na půli cesty
Pokud z nějakých příčin odmítáte bezdrátové sluchátko, ale ještě nechcete investovat do sady napevno nainstalované v automobilu, může pro vás být řešením sada připevněná na sluneční clonu.
Jedná se o krabičku zhruba o velikosti dvou balení cigaret. Její podstatnou část tvoří reproduktor a několik ovládacích tlačítek. Ty slouží k příjmu nebo odmítnutí hovoru a k regulaci hlasitosti. Některé luxusnější sady mají i displej, na němž uvidíte jméno volajícího. Díky nepoměrně většímu akumulátoru, než jaký mají bluetooth sluchátka, vydrží i déle bez nabíjení. Jejich velikost naopak může ztěžovat manipulaci s nimi.

Sony Ericsson HCB-120

Tato zařízení totiž není dobré nechávat v zaparkovaném autě. Hodně se mluví o nebezpečí krádeže a s tím související škodě na vozidle, méně se pak mluví o tom, že mráz akumulátorům v přístrojích rozhodně nesvědčí a snižuje jejich životnost.

Luxus, který je třeba zaplatit
Největší komfort skýtají telefonujícím řidičům sady napevno vestavěné do automobilu. Nemusíte se starat o jejich nabíjení a odnášení z auta, stačí pouze vsunout telefon do držáku nebo jej nechat automaticky spojit se přes bluetooth a můžete vesele telefonovat. Zvuk hovoru jde do reproduktorů auta a zároveň se při tom automaticky ztišuje rádio.

Pevné sady si můžeme rozdělit podle jejich výrobce. První méně početnou skupinu tvoří producenti automobilů. Ti obvykle nabízejí handsfree jako příplatkovou výbavu, jejíž cena se sice může zdát vysoká, ale v hodnotě nového auta se snadno ztratí.

Pro majitele starších aut existuje možnost dokoupit si sadu od výrobce mobilů, jejíž cena je neporovnatelně nižší a pohybuje se okolo pěti tisíc korun. Nesmíte však zapomenou přičíst k této částce ještě výdaje za montáž (zhruba dva tisíce), protože nároky na ni vyžadují specializovaný personál.

Nokia CK-7W

I dodatečně nainstalované sady se dají propojit s reproduktory auta a krom toho vám mohou nabídnout i jiné benefity. Například přehrávání hudby z mobilního telefonu v audiosoustavě automobilu.

Autor: