Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Teplejší léto i podzim. Za změnami počasí je globální oteplování

Věda

  6:35
PRAHA - Letošní léto bylo v Čechách nejteplejší od 60. let. V červenci padaly teplotní rekordy nejen u nás, ale i v zahraničí. Ani podzim zatím nepřišel a teploty se pohybují kolem 30 stupňů. To vše je nepopiratelným důsledkem globálního oteplování, zní z NASA.

Rekordní vedra v prvním červnovém týdnu zažívá většina Evropy. foto: Michal Klíma, MAFRA

Podle NASA se dokonce zdá, že rok 2016 bude nejteplejším v historii. Výzkumníci rovněž uvedli, že od října 2015 se každý měsíc objevuje nový teplotní rekord. Podle nich je na vině globální oteplování. To narušuje i životní procesy v oceánech, ovlivňuje chování organismů od planktonu po velryby a může zvyšovat teplotu moří, i když se emise způsobující skleníkový efekt zastaví.

Srpen byl sice v Česku chladnější než červenec, ale přesto se teplotně držel vysoko. Dle meteorologů průměrná teplota činila 17 stupňů, což bylo 0,6 stupně nad normálem za období 1961 až 1990. Více čtěte ZDE.

Ač by se to dalo připsat létu, ani září nezačalo chladnějším počasím. V sobotu 10. září se přepisovaly rekordy na 46 stanicích po republice, nejvyšší zaznamená teplota byla 31,8 stupně.

Vývoj klimatického trendu přehledně zachycuje tento graf od NASA:

via GIPHY

A zmapoval i známý komiksový kreslíř Randall Munroe (graf je v angličtině - pozn.red.), podívejte se ZDE.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!