Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Tráva je nejlevnější palivo

Rok 2006 se do dějin výroby energie zapisuje jako jeden z nejzelenějších v historii. Ne že by za to mohla snaha změnit tvář energetického průmyslu. Jde o peníze. Vysoké ceny ropy posledních let vedou k oživení „zeleného benzinu“, tzv. biopaliv.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

qwert

13. 12. 2006 15:48
72 procent rozlohy evropské zemědělské půdy

Plochy je k dispozici dostatek. Odhadem lze říci, že výměra půdy ležící ladem je srovnatelná nebo vyšší s výměrou intenzivně obhospodařované zemědělské půdy. Pokud se do výměry ležící ladem započte i trvalý ptravní porost, který není provozován jako pastvina, je k dispozici ještě více ploch. Je to opeět cesta k odbourání dotací na trvalý travní porost. resp. k přesunu dotace na energii získanou z této plochy. Musí se vzít v úvahu, že na každý hektar zatravněné plochy je inkasována dotace již nyní. Jistě bude možné ji odbourat (resp. přesunout ze vstupů na výstup), pokud zemědělec dokáže uplatnit suché seno na energetickém trhu.

Co se týká spalování: seno i sláma, obojí má dobrou výhřevnost až 18 MJ (tedy mnohdy lepší než nekvalitní lignit (hnědé uhlí), problém je ale v tom, že popel z obojího taje už při cca 1000 stupních Celsia. Ale to jde řešit.

Energeticky nejvýhodnější je bezpochyby zmíněné spalování ropy (vzhledem k minimálním nákladům na vytěžení) ať přímo, nebo po úpravě v motorech. Nicméně to není CO2 neutrální a zásoby nejsou tam, kde by jich bylo třeba. Lze tvrdit, že snahy "západu" o využití biopaliv jsou motivovány především politickými otázkami - suroviny drží arabské země a Rusko,  jinou otázkou je proč VW zaspal  a  téměř celou produkci  automobilů na líh do Brazílie pokryly  americké automobilky v čele s Fordem..

0 0
možnosti

Honza

13. 12. 2006 13:34
10 procent

roční spotřeby by hradila tráva, na jejíž sklizeň a zpracování by se spotřebovalo davkrát tolik.  Pěkná kravina.

0 0
možnosti

Plorji

13. 12. 2006 9:12
Proc ?

Proc Paroubkova vlada zastavila  kampan biopaliva pro motorova vozidla po vydanych miliardach kiorun z penez danovych poplatniku ze by chtala podporit sve stranicke pratele nebo sponzory jenz sponzoruji z techto penez Cssd a jejich ODBORNIKY?

0 0
možnosti

viki

12. 12. 2006 18:20
nesmysl?

Prekvapilo me, kolik lidi tu studii schodilo bez blizsich informaci.

Originalni clanek byl publikovan minuly tyden zde:http://www.sciencemag.org/cgi/reprint/314/5805/1598.pdf

Nejedna se o teoretickou studii, ale o experiment. Na neurodne piscite pude s minimen dusiku bylo pestovano 1, 2 ,2, 8 a 16 ruznych druhu trav. Od roku 1994 do roku 2004 byla trava pravidelne sklizena, a premenovana na energii. Byly odebirany vzorky pudy, behem 10 let nedoslo k zadnemu hnojeni. Do vysledku jsou zahrnuty naklady, palivo a CO2 spotrebovane na sklizen a dovoz na misto zpracovani.  Byly srovnany ruzne zpusoby ziskavani energie zahrnujici spaleni, premenu na ethanol a vyrobu biodieslu Fischer-Tropschovou uhlovodikovou syntezou (IGCC-FT). Prave posledni zpusob byl az o 50% vyhosnejsi u smesi trav nez u kukurice. Behem 10 let nedoslo k vycerpani pudy, ale naopak. Diky pritomnosti druhu trav schopnych vazat dusik, doslo k jeho narustu o 30 %. Jeste zajimavejsi je to s CO2. U nejvice rozmanitych smesi trav doslo k navazani 4.4 Mg CO2 na ha za rok,  coz citi tento zdroj negativni na produkci CO2 (vic se navaze nez se uvolni pri spalovani).

Me to jako velka blbina vubec neprijde.

0 0
možnosti

jozka

12. 12. 2006 17:29
nesmysl

To uz rovnou muzu tvrdit, ze nejlevnejsi bude, kdyz tu travu budou spasat ovce,  ktere pak pastevec nazene do kulatych klecich, kde budou svym pohybem vyrabet elektrinu. Pravda, nebude ji moc, ale rozhodne to bude nejlevnejsi vyroba..

At se to nekomu libi, nebo ne, budoucnost patri jadru,   ledaze by se podarilo zprovoznit ty bakterie na vyrobu elektriny, popripade nadejne vypada kremikovy clanek ktery vyrabi elektrinu z tepla na principu obraceneho pertierova clanku..

0 0
možnosti

Rorýs

12. 12. 2006 15:23
Ekologický nesmysl

Autor článku zřejmě o tématu moc neví. Samotné zpracování biomasy na přijatelnou formu k vlastní výrobě paliva je tak energeticky náročné, že musí být dotováno z klasických zdrojů. Z hlediska emisí v tom žádný pokrok není, je to spíš horší. Přímé spalování biomasy pak navíc přináší tvorbu dioxinů. 

0 0
možnosti

IDOL RORÝSOVI

12. 12. 2006 15:57
Re: Ekologický nesmysl ...... A NEJEN EKOLOGICKÝ! I ENERGETICKÝ!

........ OSTATNĚ TO I SÁM SPRÁVNĚ ZMIŇUJEŠ!

DÁLE: VIZ MÁ REAKCE ZDE DOLE V.NOVÁKOVI.

PS .... ČAU!

0 0
možnosti

Q

12. 12. 2006 15:10
Zajímavý nápad, ale

otázkou je jeho proveditelnost. Vozit trávu na velké vzdálenosti se nevyplatí, spíš se mi zdá zajímavější zplynovatelnost.

0 0
možnosti

Mirek

12. 12. 2006 16:10
Re: Zajímavý nápad, ale

Proc stale nekdo hleda problem ve svazeni bioproduktu z poli. Je snad problem se svazenim repky nebo obili z poli? Cini to tyto suroviny snad neuveritelne drahymi?? Repkovy olej, pouzitelny jako palivo se da sehnat nekde kolem 15Kc za litr. V tom samozrjme jsou jiz vsechny naklady na svazeni zahrnuty. Tak kde je problem?

0 0
možnosti

Mirek

12. 12. 2006 14:36
Toto je cesta.

A tak, svete div se, muze prumyslova vyroba biopaliv, prispet k ochrane prirody i k vetsim ziskum zemedelcu. Namisto kazdorocne prebytkovych a intenzivne opracovavanych lanu obili mohou byt obycejne louky, 2x rocne sklizene. Spojeni nekolikanasobne sklizne a novych technologii vyroby biopaliv dokazi vyprodukovat nekolikanasobne mnozstvi paliva z 1ha a pri tom levneji, nez dnes. I dotace za "neobdelavani"  podhorske krajiny mohou byt zruseny, protoze louky si na sebe "vydalaji". Omezi se monokultury, snizi se mnozstvi chemikalii. Paradoxne prumyslove vyuziti krajiny pro vyrobu biopaliv muze zlepsit stav nasi prirody. Ovsem jen MUZE, pokud se to dobre uchopi a vytvori se podminky pro takove hospodareni.

0 0
možnosti

V.Novák

12. 12. 2006 15:31
Re: Toto je cesta.

Ptám se dole - co to udělá s půdou, když se bude dvakrát ročně ( ve skutečnosti to bude častěji) sklízet a odvážet biomasa, aniž by se nahradila? Za jak dlouho poklesne množství humusu? Za jak dlouho zmizí stopové prvky, které i ta tráva potřebuje?

To není klasický uzavřený koloběh tráva - kráva - trus - tráva..., tady se tráva odstraňuje. Jak brzo bude třeba začít hnojit? Jak se tráva (obrovský objem) bude dopravovat k dalšímu zpracování? Kráva si dojde sama, rafinerie/sušička/elektrárna těžko.

Vytvořit podmínky - pokud ty vytvořené podmínky představují takovou dotaci, aby se vyplatilo sklízet s dodanou naftou, tak je to celé na nic. Čili zajímavý nápad, ale opatrně...

0 0
možnosti

Daniela

12. 12. 2006 13:30
Ja bych mohla zase odrezit kolo po dedeckovi

kdyby ho StB tehdy  nezabavila. Skudci pracujiciho lidu

0 0
možnosti

IDOL DAŇULE NEPRAVÉ

12. 12. 2006 14:20
Re: Ja bych mohla zase odrezit kolo po dedeckovi // STB TO KOLO ZABAVILA ŠKŮDCI .........

........ PRACUJÍCÍHO LIDU A TVŮJ DĚDOUŠEK /VE FUNKCI "INFORMÁTOR"/ HO PAK OBDRŽEL JAKO SLUŽEBNÍ........... !

0 0
možnosti

IDOL

12. 12. 2006 13:10
KUKUŘICE /VIZ ILUSTRAČNÍ PHOTO ZDE K ČLÁNKU O TRÁVĚ/ JE JEN TAKOVÝ ............

............. DRUH TRÁVY!

PS ...... ŽLUTÝ A MNOHOBOBULOVITÝ......... !

0 0
možnosti

slavek

12. 12. 2006 14:47
Re: KUKUŘICE /VIZ ILUSTRAČNÍ PHOTO ZDE K ČLÁNKU O TRÁVĚ/ JE JEN TAKOVÝ ............

Nevím, jestli si děláš srandu nebo ne, ale aby bylo jasno: kukuřice je taky tráva!

0 0
možnosti