Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počítače už netáhnou. U dětí boduje věda a robotika

Věda

  7:00
PRAHA - Při výběru kroužků letos u dětí boduje věda či robotika, o počítačové kroužky už takový zájem není. Podle organizátorů zájmových aktivit pro děti podléhá nabídka trendům, otevírají proto třeba kurzy pro malé kuchaře nebo hráče na ukulele.

Oblíbeným kroužkem se letos pro děti stala věda. foto: Shutterstock

 I rodiče, kteří mají hluboko do kapsy, ale mohou dětem vybrat kvalitní zábavu, školné v některých zájmových dětských sdruženích se pohybuje kolem několika set korun ročně.

"Trendům se snažíme přizpůsobovat, letos je to třeba robotika," řekl například ředitel pražských Domů dětí a mládeže Libor Bezděk. V tomto kroužku si budou děti sestavovat a programovat robota ze stavebnice Lego. Naopak klasické kroužky počítačů a programování prý už tolik netáhnou, jednak má skoro každý počítač doma, jednak nadšených programátorů tolik není.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zatímco před pěti lety bylo populární hrát florbal či zpívat jako superstar, před dvěma roky chtěl každý vařit jako Babica či Pohlreich, letošním hitem jsou kroužky zaměřené na vědecké pokusy," uvádějí zástupci sdružení Kroužky, které organizuje aktivity přímo ve školkách a školách pro 10 000 dětí. Ve vědeckém kroužku budou děti provádět různé přírodovědné pokusy a zkusí si práci v laboratoři.

Zábava může vyjít i na deset tisíc korun ročně

Kromě technických a přírodovědných kroužků se v nabídce začínají objevovat i netradiční umělecké obory, například hra na ukulele, hra na rytmické nástroje nebo tkaní.

Zábava pro potomky se může rodičům dost prodražit, průměrná cena kroužku se v pražských domech dětí a mládeže pohybuje kolem tří tisíc korun ročně. Jsou sice levnější aktivity, třeba orientační běh, jízda na koni ale může podle Bezděka vyjít na 10 000 korun ročně.

Levnější alternativu nabízejí některá dětská sdružení, třeba Pionýr, Junák, debrujáři nebo mladí hasiči. "Celoroční aktivity v dětských sdruženích vyjdou rodiče běžně řádově na stokoruny, a přitom ovšem nabízejí srovnatelnou kvalitu s komerčními subjekty, které jsou mnohdy výrazně dražší," upozornil Ondřej Šejtka z České rady dětí a mládeže.

Databáze s 4000 dětskými spolky rozdělená podle zaměření kroužku nebo místa bydliště je na webu www.kamchodit.cz.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat