Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trocha statistik z českého internetu

Věda

  6:00
Zveřejněné údaje internetových subjektů zajímavým způsobem ukazují, jakým způsobem využíváme tuto síť - co se poměru pohlaví týče a jaké úspěchy zaznamenává ICQ a Skype.

Ilustrační foto. foto: SiemensReprofoto

První údaj se vztahuje k tomu, jakým způsobem využíváme internet. Podle měření společností NetMonitor se české ženy přibližují mužům co se času stráveného na internetu týče. Na sklonku předminulého roku činil rozdíl celou třičtvrtěhodinku, během loňska se zmenšil na pouhé dvě minuty.

Muži však stále vedou v počtu uživatelů - 54 % českých internatů jsou zástupci silnějšího pohlaví. Internet stále zůstává doménou mladých: celá čtvrtina uživatelů spadá do věkové kategorie 20-30 let.

Další údaj se vztahuje k instant messagingu, konkrétně službě ICQ, která má v českých zemích výsadní postavení. To je nově podloženo i konkrétním číslem: ICQ má 2 milióny českých aktivních kont, přičemž se mezi ně počítá každé takové, které bylo za poslední měsíc použito alespoň jednou. Více uživatelů má ICQ už jen v nesrovnatelně větším Rusku a Německu.

Těžko říct, co za touto popularitou stojí. Sama společnost ji přikládá spolupráci s českými portály, ovšem tento komunikační systém zde zažíval nebývalou oblibu už před tím, než byla zahájena. Nejspíše se bude jednat o efekt pozitivní spirály - první skupinka uživatelů se rozhodla pro ICQ, které následně doporučovala dalším.

Pokud by něco v našich oblastech mohlo popularitu ICQ ohrozit, pak je to Skype. Ten se krom přenosu textových sdělení zaměřil hlavně na přenos zvuku a umožnil tak majitelům rychlejších připojení "telefonovat zadarmo".
 
I Skype zaznamenal v poslední době zajímavé výročí. Během 4,5 let pomocí něj protelefonovali jeho uživatelé 100 miliard minut. Pro telekomunikační společnosti to určitě nebude nezajímavé číslo.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat