Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Moderní ráj pro Sokrata. V Itálii vytvořili filozofické městečko

Věda

  8:00
CORIGLIANO D'OTRANTO (Itálie) - Pro Sokrata by to byl učiněný ráj. Corigliano d´Otranto, obec ztracená v Apulii, se rozhodla nechat vstoupit filozofii do všedního života obyvatel prostřednictvím individuálních konzultací a diskusního parku zasvěceného matce všech věd.

Sokrates foto: Wikipedia

Za zrodem této přinejmenším originální iniciativy stojí starostka středověkého městečka s 5800 dušemi nedaleko Lecce na jihovýchodě Itálie, sama profesorka filozofie. Jejím cílem je umožnit občanům, aby se odpoutali od všedních starostí a pokusili se nalézt odpovědi na otázky týkající se lidského bytí.

"Tento počin je revoluční, byť může vzbuzovat skepsi a překvapení," říká Ada Fioreová, jež se nadšeně hrouží do filozofických diskusí.

"Uvědomuji si objektivní potíže, protože takto vidím lépe do myšlení některých lidí," dodává s úsměvem. Nepopírá, že tato disciplína, jíž studenti často opovrhují, může někoho odpuzovat.

Aby pro občany nebyla filozofie tak odstrašující, vytiskla radnice letáky s otázkami jako "Proč jsi se narodil?" nebo "Co to je strach?", aby tak vzbudila zvědavost lidí a dodala jim chuť setkat se osobně s filozofem. Doktorka filozofie Graziella Lupová tak má svůj diář stále plný již od vzniku této iniciativy 29. června. Jedna hodina s ní stojí 15 eur (375 Kč).

"Lidé, kteří na konzultace se mnou přicházejí, mají otázky týkající se mezilidských vztahů, citových v případě vztahu rodičů a dětí, přátelských ve skupině mladých nebo milostných ve dvojicích," vysvětluje malá dynamická dáma s brýlemi.

K TÉMATU:

Radnice rovněž umožňuje diskuse a filozofické semináře ve školách a veřejných budovách. V uličkách historického centra byl dokonce vytvořen jakýsi filozofický okruh a tamní zahrada je ponořena do tmy, aby tak podnítila přemýšlení. "Myslím, že je skutečně skvělé, když lidé uvažují o tom, co slyšeli," říká řádová sestra Concetta, která se na filozofickou seanci přijela podívat.

Majitel baru Castello nedaleko radnice, devětačtyřicetiletý Angelo Anchora, je projektem nadšený. "Na otázku Proč jsem se narodil jsem odpověděl, že myslím, že proto, abych žil. Pak jsem pochopil, že jsem na světě také proto, abych pracoval, a především pracoval!" směje se.

"Díky této iniciativě se stáváme trochu optimističtějšími. Jak to říci? Zkrátka bereme život filozoficky," dodává žoviální muž, jenž ve svém baru vyvěsil plakát hlásající, že "Myslit je super cool".

Podle kritiků jde o útoky do lidského vědomí

Tento vstup filozofie do života každého není všem po chuti. Zvláště to kritizují psychologové, kteří soudí, že může být nebezpečné listovat podvědomím lidí. Podle radnice to jsou nepodložené útoky. Starostka prohlašuje, že se metodologie omezuje výhradně na úroveň vědomí. "Nevracíme se do minulosti, spokojujeme se s tím, že analyzujeme současné bytí," upřesňuje.

Psycholožka ve státní nemocnici Marianna Burlandová zdůrazňuje, že psychologie má vůči filozofii dluh. "Filozofie je matka všech humanistických disciplín. Řekla bych, že se nám musí podařit vést spolu dialog," soudí.

Přes počáteční skepticismus a bez ohledu na kritiky se již každý pátý obyvatel Corigliana d´Otranto zúčastnil individuální nebo skupinové filozofické konzultace. O iniciativu se také zajímají další obce.

Autoři: ,