Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

V Praze se bude konat světová konference orální historie

Věda

  15:03
PRAHA - Od 7. do 11. července se bude v Praze konat Mezinárodní kongres orální historie Praha 2010. Orální historie uskutečňuje výzkum prostřednictvím pohovorů s účastníky historických událostí, na kongres se přihlásilo 674 účastníků ze 64 zemí.

Sbírka mikrofonů foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Akce má zhruba dvoumilionový rozpočet, pražský magistrát na ni nepřispěl," řekl ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Oldřich Tůma. Podle šéfa magistrátního odboru kultury Jana Kněžínka byly malé finanční možnosti.

Předseda organizačního výboru konference Miroslav Vaněk uvedl, že tento kongres je největší, který se v oblasti společenských věd v Praze po roce 1989 koná. "V tom smyslu, že nejde o jedno téma, nějaké specificky české," vysvětlil.

Co je orální historie

Orální historie je kvalitativní výzkumná metoda užívaná ve společenských vědách, především historii.

Hlavním cílem této metody není získávání faktů, ale osobních prožitků účastníka nějaké události.

V českých zemích se orální historie začala rozvíjet až po roce 1989. V Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR vzniklo v roce 2000 Centrum orální historie a v lednu 2007 byla založena Česká asociace orální historie.

Podle Tůmy kongres pomůže českým historikům uvědomit si, že prizmata, kterými se můžeme dívat na minulost posledních 50 nebo 70 let, jsou opravdu různá. "Ta naše někdy jakoby přeakcentovaná zkušenost s komunistickým režimem a vyrovnávání se s ním není to jediné, co se stalo," upozornil.

Akci hradí kromě účastnických poplatků ještě ministerstvo školství, Nadace vzdělávání Zdeňka Bakaly, Instituto Cervantes a americká ambasáda. "Je to věc, která má bezprostřední dopady. Všichni ti lidi tady několik dní přespí, někteří poletí s ČSA, budou tady jíst, nakupovat, tak myslím, že i z tohoto hlediska to je fakt hloupost se k tomu stavět, že se nás to netýká, ať si to každý udělá za svoje," řekl Tůma k údajnému postoji magistrátu. Kněžínek uvedl, že magistrát se nestaví ke kongresům obecně odmítavě, tento se prý zkrátka nedostal do širšího výběru.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!