Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Včely se mohou naučit cizí řeči

Evropská včela medonosná má na světě osm příbuzných druhů. Jejich společný předek žil před 30 až 50 miliony roků. Včely po něm zdědily zvláštní taneční řeč, kterou se informují o tom, kam se vyplatí letět za potravou. Během milionů let samostatného vývoje si však každý včelí druh svou řeč pozměnil.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

satan hnusny

10. 6. 2008 12:31
neúplný důkaz

Bylo by rozhodně dobré také oba tance prostudovat a určit procento rozdílnosti - takhle to vypadá, že oni vědci předpokládají rozdílnost na základě doby oddělení a geografické vzdálenosti. Další věc, že ve včelím tanci jde vždy o životně důležité informace takřka z jedné škatulky (místo, množství, kvalita), ale mohu se vsadit že Evropan také porozumí sexuální informaci předávané při společném tanci např. s indkou - prostě proto, že běžný tanec narozdíl od lidského jazyka slouží ke sdělování velmi důležitých fakt. Ústní jazyk slouží dle jiného výzkumu z 90% k přenosu drbů... Takže můžeme předpokládat, že všechny podobně situované jazyky mohou být velmi podobné. Také v článku chybí informace o tom, zda se musely včely nějakou dobu cizímu jazyku učit. Takto není jisté, zda vůbec něco musely překládat!

0 0
možnosti

LLAKIN

10. 6. 2008 10:55
Medová sprška :-D

Medová sprška by se dala využít při rozhánění i jiných tvorů, než včel ;-D;-D;-D

0 0
možnosti

Milivoj

10. 6. 2008 18:03
Re: Medová sprška :-D

A nenapravitelné rváče odstranit. To by bylo.

0 0
možnosti

Bob

10. 6. 2008 10:30
bez nadpisu

Já bych se nejprve odprostil od přívlastku "jiný tanec". Včelařům se může zdát jiný. Včely ale mohou vidět úplně jinak. Třeba si jen řeknou, jak ta asijská divně mrská bokama, ale jinak jí rozumí.

Řekl bych, že objev je to sice zajímavý, ale spíš klade další otázky než že by dával odpovědi.

0 0
možnosti