Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Španělsku našli vědci zachovalou fosílii ichtyosaura

Věda

  7:00
MADRID - Velmi zachovalý exemplář ichtyosaura našli paleontologové ve španělské Asturii. Stáří fosílie mořského plaza, jenž byl po konzervaci představen tento týden v Jurském muzeu v Colunze, bylo odhadnuto na 200 milionů let, píše španělský deník El Mundo.

Ichtyosaurus- ilustrační foto: ČTK

Skalisko, v němž byla fosílie před dvěma lety objevena, byla součástí bahnitého sedimentu v moři v pradávných dobách kryjícího dnešní oblast Asturie v severozápadním Španělsku.

Ichtyosaurus

Ichtyosaurus se jako živočišný druh objevil v prehistorických mořích na počátku období triasu (před 251 až 200 milionu let) a vyhynul v období rovněž druhohorní křídy (před 144 až 65 miliony let), a to ještě předtím, než na Zemi vyhynuli dinosauři.


Fosílie ichtyosaura je z 85 procent kompletní a je tedy nejucelenější, jaká kdy byla na Iberském poloostrově objevena.

Exemplář má 59 obratlů i 70 zubů, nechybějí ani kosti ploutví, vřetenní kosti či lebka. Asturský rybožravý ještěr měřil přibližně pět metrů. Některé evropské exempláře ale dorostly i do dvaceti metrů délky, připomínají vědci.

Ve stejném nalezišti jako ichtyosaurus byly objeveny také zuby pradávných žraloků. Odborníci proto nevylučují, že vzhledem k tomu, jak byly ještěrovy kosti rozházené, mohli nalezený exemplář tito dravci ulovit.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...