Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ve Španělsku našli vědci zachovalou fosílii ichtyosaura

Věda

  7:00
MADRID - Velmi zachovalý exemplář ichtyosaura našli paleontologové ve španělské Asturii. Stáří fosílie mořského plaza, jenž byl po konzervaci představen tento týden v Jurském muzeu v Colunze, bylo odhadnuto na 200 milionů let, píše španělský deník El Mundo.

Ichtyosaurus- ilustrační foto: ČTK

Skalisko, v němž byla fosílie před dvěma lety objevena, byla součástí bahnitého sedimentu v moři v pradávných dobách kryjícího dnešní oblast Asturie v severozápadním Španělsku.

Ichtyosaurus

Ichtyosaurus se jako živočišný druh objevil v prehistorických mořích na počátku období triasu (před 251 až 200 milionu let) a vyhynul v období rovněž druhohorní křídy (před 144 až 65 miliony let), a to ještě předtím, než na Zemi vyhynuli dinosauři.

Fosílie ichtyosaura je z 85 procent kompletní a je tedy nejucelenější, jaká kdy byla na Iberském poloostrově objevena.

Exemplář má 59 obratlů i 70 zubů, nechybějí ani kosti ploutví, vřetenní kosti či lebka. Asturský rybožravý ještěr měřil přibližně pět metrů. Některé evropské exempláře ale dorostly i do dvaceti metrů délky, připomínají vědci.

Ve stejném nalezišti jako ichtyosaurus byly objeveny také zuby pradávných žraloků. Odborníci proto nevylučují, že vzhledem k tomu, jak byly ještěrovy kosti rozházené, mohli nalezený exemplář tito dravci ulovit.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,