Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědcem roku se stal matematik Kurzweil

Věda

  17:01
PRAHA - Matematik Jaroslav Kurzweil získal prestižní ocenění Česká hlava, které uděluje vláda. Cenu spojenou s odměnou milion korun dostal za zásadní rozvoj teorie integrálních a diferenciálních rovnic.
Matematika - ilustrační foto.

Matematika - ilustrační foto. foto: ČTK

Kurzweil, který letos v květnu oslavil 80. narozeniny mimo jiné objevil integrál, který je po něm nazván Kurzweilův-Henstockův. Má také zásluhy o rozvoj matematické vědy na vysokých školách.

"Připojil poznatky k matematické teorii regulace a celé další oblasti matematického uvažování. Za výsledky celoživotního díla je světově uznávanou vědeckou osobností,"
sdělilo ministerstvo školství. Za své celoživotní dílo získal Kurzweil řadu ocenění. V roce 1996 ho prezident republiky ocenil medailí Za zásluhy a Akademie věd mu udělila Medaili za zásluhy o vědu a lidstvo. Je čestným doktorem mnoha univerzit.

V roce 1978 se stal čestným členem Královské společnosti v Edinburghu a zahraničním členem belgické Královské akademie. Je rovněž zakládajícím členem Učené společnosti České republiky.

Vláda vybírala mezi dvěma kandidáty - druhým adeptem byl Jan Svoboda (1934), jeden z klasiků v oboru buněčné a virové genetiky. Zabývá se základním výzkumem nádorů a molekulární biologií nádorových virů.

"Jeho práce náleží k trvale citovaným pramenům, na které později navázali například nositelé Nobelovy ceny za důkaz provirové hypotézy. Vědecká invence a významné pracovní výsledky provázejí Svobodovo mimořádné celoživotní dílo," charakterizovalo druhého kandidáta ministerstvo.

Loni se nejlepším českým vědcem stal podle rozhodnutí vlády zakladatel elektronové mikroskopie a iniciátor výroby světově konkurenceschopných elektronových mikroskopů, brněnský vědec Armin Delong.

Národní cena vlády České republiky Česká hlava je spojena se stejnojmenným projektem, který byl vyhlášen v roce 2002 na podporu vědecké a technické inteligence. Smyslem projektu je posilovat povědomí, že země může prosperovat jenom tehdy, dokáže-li vychovávat nové vědce světové úrovně a také je materiálně a společensky ocenit.
Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat