Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vědcem roku se stal matematik Kurzweil

Věda

  17:01
PRAHA - Matematik Jaroslav Kurzweil získal prestižní ocenění Česká hlava, které uděluje vláda. Cenu spojenou s odměnou milion korun dostal za zásadní rozvoj teorie integrálních a diferenciálních rovnic.
Matematika - ilustrační foto.

Matematika - ilustrační foto. foto: ČTK

Kurzweil, který letos v květnu oslavil 80. narozeniny mimo jiné objevil integrál, který je po něm nazván Kurzweilův-Henstockův. Má také zásluhy o rozvoj matematické vědy na vysokých školách.

"Připojil poznatky k matematické teorii regulace a celé další oblasti matematického uvažování. Za výsledky celoživotního díla je světově uznávanou vědeckou osobností,"
sdělilo ministerstvo školství. Za své celoživotní dílo získal Kurzweil řadu ocenění. V roce 1996 ho prezident republiky ocenil medailí Za zásluhy a Akademie věd mu udělila Medaili za zásluhy o vědu a lidstvo. Je čestným doktorem mnoha univerzit.

V roce 1978 se stal čestným členem Královské společnosti v Edinburghu a zahraničním členem belgické Královské akademie. Je rovněž zakládajícím členem Učené společnosti České republiky.

Vláda vybírala mezi dvěma kandidáty - druhým adeptem byl Jan Svoboda (1934), jeden z klasiků v oboru buněčné a virové genetiky. Zabývá se základním výzkumem nádorů a molekulární biologií nádorových virů.

"Jeho práce náleží k trvale citovaným pramenům, na které později navázali například nositelé Nobelovy ceny za důkaz provirové hypotézy. Vědecká invence a významné pracovní výsledky provázejí Svobodovo mimořádné celoživotní dílo," charakterizovalo druhého kandidáta ministerstvo.

Loni se nejlepším českým vědcem stal podle rozhodnutí vlády zakladatel elektronové mikroskopie a iniciátor výroby světově konkurenceschopných elektronových mikroskopů, brněnský vědec Armin Delong.

Národní cena vlády České republiky Česká hlava je spojena se stejnojmenným projektem, který byl vyhlášen v roce 2002 na podporu vědecké a technické inteligence. Smyslem projektu je posilovat povědomí, že země může prosperovat jenom tehdy, dokáže-li vychovávat nové vědce světové úrovně a také je materiálně a společensky ocenit.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!