Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vědci budou zkoumat chování ryb při práci těžké techniky v korytě

Věda

  6:09
BRNO - Na vybraných menších moravských tocích budou vědci a Povodí Moravy zkoumat, jaký mají stavební práce s těžkou technikou v korytech řek vliv na život ryb. Pro účely výzkumu ryby očipují. Z výsledků má vyplynout, jak změnit stavební postupy, aby se ryb dotkly co nejméně, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Ryby - ilustrační foto foto:  Petr Topič, MAFRA

Výzkum začne v září v Beskydech. „Půjde o šest lokalit, na každé budou vědci osm hodin. Předběžně se počítá se Zákopeckým potokem, Starozuberským potokem a Dolnopaseckým potokem v okolí Rožnova pod Radhoštěm. Výsledky budou hotové až rok poté,“ upřesnil Chmelař. Toky v chráněné krajinné oblasti na severu Moravy patří k nejčistším.

Nasadili jsme proti viru zika modifikované komáry, oznámili vědci

Vědci budou sledovat dva druhy ryb, vranku pruhoploutvou a pstruha obecného. Vranka nemá plynový měchýř, proto žije u dna a pohybuje se spíš přískoky než plaváním. Zároveň je indikátorem čistoty vody. Výzkumníci ryby nejprve odchytí a implantují jim vysílačky, potom budou sledovat jejich pohyb při mechanických úpravách říčního dna.

„Vodohospodáři budou simulovat podmínky zásahů těžké techniky do koryta. Budou rýpat do břehů, kalit vodu, popojíždět, přeorávat dno či přehazovat kameny,“ uvedl ředitel závodu Horní Morava Jiří Zedníček.

Z výsledků výzkumu bude možné zjistit, jak stavební zásahy ovlivňují rybí společenství, jestli jedinci hynou, případně jestli jim hrozí poranění a jak se při úpravách pohybují. „Zásahy do koryt jsou každodenní činností, proto nás život v řece a dopady naší činnosti zajímají,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...