Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci chtějí využít recyklaci palladia k výrobě 'zelené' energie

Věda

  10:52
LONDÝN - Bakterie běžně přítomná v půdě je podle zjištění britských vědců schopna recyklovat vzácný kov palladium, který se používá především v automobilových katalyzátorech. Vyplývá to ze studie vědců Birminghamské univerzity publikované v zářijovém čísle časopisu Microbiology, o níž dnes informuje agentura AFP.

šrot vrak foto: ČTK

Vědci podle studie našli mechanismus, který umožňuje běžné půdní bakterii Desulfovibrio desulfuricans získávat drahý kov palladium z průmyslového odpadu. To je podle vedoucího studie Kevina Deplanche důležité.

Bakterie, která umí recyklovat palladium"Tyto kovy existují jen v omezeném množství. A proto je výzkum alternativních způsobů znovuzískávání palladia z druhotných zdrojů nutné pro zajištění jeho budoucí dostupnosti," řekl vědec.

Palladium, které spolu s rhodiem a rutheniem patří do takzvané triády lehkých platinových kovů, je jednou z nejvzácnějších surovin na Zemi, což odráží i jeho cena, která na světových trzích konkuruje zlatu.

Navíc palladium vyváží jen několik zemí - především Rusko a Jihoafrická republika - a v posledních letech vždy poptávka převyšovala nabídku.

Cíl je výroba 'zelené' energie

Deplancheův tým zjistil, jak bakterie dokáže chemicky "odbourat" palladium z průmyslového odpadu a změnit ho na nanočástice, které se lepí na její povrch. Tyto drobounké částečky si podle vědců uchovávají katalytické schopnosti palladia.

Představují tak "mimořádný katalyzátor pro zpracování odolných znečišťujících látek, jako je například chrom používaný v průmyslu barviv", vysvětluje Deplanche.

Tyto palladiové nanočástice navázané na povrch bakterie, pro něž se používá označení BioPd, by mohly být využity také k výrobě "čisté energie na bázi vodíku", míní Deplanche.

"Naším konečným cílem je vyvinout technologii, která umožní přeměnu kovového odpadu ve vysoce účinné katalyzátory 'zelené chemie' a výrobu čisté energie," dodal.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...