Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Věda

Člověk by na Marsu mohl být za 16 let, říká popularizátor kosmonautiky Majer


Dušan Majer | foto: Mall.tv - Lukáš Kladníček

Premium Rozhovor
Vesmírné lety s lidskou posádkou podniká lidstvo už víc než šedesát let. Za našich časů se v nich ale oproti průkopnickým dobám děje jen málo převratného. Změnit to má americký program návratu na Měsíc Artemis. Postupuje však zoufale pomalu. Odborný garant právě probíhající brněnské výstavy Space Mission Dušan Majer vysvětluje proč.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: V pátek 12. dubna tomu bylo přesně 63 let od startu kosmické lodě Vostok 1 s Jurijem Gagarinem na palubě. Byl to první pilotovaný vesmírný let. Má ale smysl posílat do kosmu lidi i dnes? Zvládnou snad něco, co stroje nesvedou?
K pilotovaným letům máme víc důvodů. Když vyšleme do vesmíru sondu, je to často levnější: nemusíme zajišťovat kyslík k dýchání, optimální teplotu, radiační stínění a podobné věci. Dozvíme se něco o prostředí, které sonda zkoumá, přistane třeba na Měsíci nebo na Marsu. Když pošleme člověka, je to náročnější a dražší, zároveň ale se ten člověk sám stane experimentem. Můžeme sledovat, jaké účinky má kosmický let na jeho tělo. Znalosti se pak mohou uplatnit na zemi v běžné medicíně.

Lidovky.cz: A další důvody?
I když je to trochu sci-fi, jednou určitě bude potřeba založit nějakou kolonii, třeba na Marsu. Abychom, jak říkaly naše babičky, neměli všechna vajíčka v jednom košíku. Země se může stát neobyvatelnou. Teď nechme stranou nějaké environmentální hrozby z hlediska účinků lidské civilizace, může ale explodovat sopka, může do nás narazit nějaká planetka, může se objevit nějaký smrtící virus. A pokud budou všichni lidé žít pouze na Zemi, znamenalo by to konec lidstva. Zkušenosti s pilotovanými kosmickými lety se nám pak budou velmi hodit.

Lidovky.cz: Doufejme, že je to vzdálená budoucnost. Co však čeká pilotované lety v dohledné době? Nejdůležitější asi bude americký program Artemis.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!