Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výzkum Antarktidy: S Argentinou chce úzce spolupracovat Česko

Věda

  16:05
PRAHA - Česko a Argentina chtějí zlepšit spolupráci při výzkumu Antarktidy. Ministerstvo školství proto chystá mezinárodní dohodu, než text posoudí vláda, hodnotí ho nyní jednotlivá ministerstva v připomínkovém řízení. Už v květnu uzavřeli obdobnou smlouvu Češi s Chilany.

Antarktida - ilustrační foto. foto: ČTK

Ve výzkumu Antarktidy argentinské úřady stejně jako chilské Čechy už delší dobu podporují, i kvůli tomu že česká stanice se v Antarktidě nachází v relativní blízkosti stanic těchto latinskoamerických zemí.

Spolupráce by měla zahrnovat například koordinaci společných projektů, sdílení informací a poznatků a logistickou podporu. Vědecká polární stanice Johanna Gregora Mendela v Antarktidě začala fungovat počátkem roku 2007. Vybudována byla na Ostrově Jamese Rosse za 60 milionů korun. Její životnost je asi 30 let a je určena k sezonnímu pobytu přibližně dvacítky vědců, kteří v této oblasti zkoumají změnu klimatu.

Stanice je tvořena hlavní budovou a několika kontejnery. Pracuje tam 15 badatelů.

V lednu například český biolog Jiří Komárek nalezl zvláštní typ sinic, které vytvářejí uskupení připomínající malé černé hlávky salátu.

Čeští vědci zkoumají v Antarktidě kromě změny klimatu zejména takzvané antarktické oázy. Jsou to oblasti, v nichž po ústupu ledovce vzniká život v podobě jednoduchých rostlin, tedy sinic, řas, mechů a lišejníků.

V současné době na území Antarktidy udržuje 17 států 48 výzkumných stanic.

Autor: