Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zálohujte si obsah svého mobilu

Věda

  9:00
Možná už se vám někdy v minulosti stalo, že jste přišli o svůj mobilní telefon nebo vám byla nějakým nedopatřením vymazána uživatelská data. Abyste o vaše kontakty, fotky, položky kalendáře a jiné události nepřišli nenávratně, je dobré si je zálohovat do počítače.

Ilustrační foto. foto: Sony Ericsson

Vzhledem k faktu, že většina obyvatel České republiky vlastní Nokii, ukážeme si zálohu dat na prográmku Nokia PC Suite. Tento proces ovšem probíhá obdobně i u jiných značek a příslušných zálohovacích aplikací, které se většinou nacházejí na webových stránkách výrobců v sekci Podpora nebo Download. Nokia PC Suite bývá obvykle dodáván na CD spolu s telefonem a lze si ho také zdarma stáhnout z internetu. Protože se tento balíček neustále aktualizuje, spolehněte se raději na internet než na CD z krabice. V současnosti je k dispozici verze 6.84.10.3, která je stejně jako předchozí verze lokalizována do češtiny. Máte-li na svém počítači operační systém Windows Vista, Windows XP nebo Windows 2000 a alespoň 150 MB volného místa, nic vám nebude bránit v instalaci programu. Na webu společnosti Nokia je velice přehledný průvodce stahováním, jež vám doporučí správnou verzi PC Suite pro váš telefon. Po stažení následuje instalace, která by, budete-li se držet instrukcí v okně, proběhne bez problému. Menší komplikace mohou nastat v případě, kdy se program chystá rozpoznat a navázat spojení s vaším telefonem, proto navštivte Správce spojení, kde je potřeba zaškrtnout pomocí políčka typ spojení. Poté už jen stačí navštívit správce Připojení a řídit se opět pokyny na obrazovce.
Záloha dat

Jako první z mnoha funkcí PC Suite je záloha telefonu. O zálohu se stará program Content Copier, který umožní ukládat data z vašeho telefonu do počítače. Soubory zálohy lze samozřejmě nahrát zpátky do telefonu, ze kterého byly pořízeny, ale i do jiného kompatibilního přístroje. Výběr obsahu, jenž můžete zálohovat, čítá celkem 8 položek: soubory z galerie, paměťová karta, kontakty, kalendář, poznámky, zprávy, nastavení a záložky. V posledním kroku si zvolíte, kam má být soubor zálohy uložen. Rozhodnete-li se změnit předdefinované umístění, dobře si to nové zapamatujte, abyste pak při případné obnově dat požadovaný soubor našli.


Synchronizace
Nokia PC Sync slouží k synchronizaci položek kalendáře a úkolů, kontaktů a poznámek s příslušnou počítačovou aplikací (např. Outlook). V menu programu si máte možnost vybrat, jaká data se mají synchronizovat, a zvolit si lze i automatickou synchronizaci v určitou dobu nebo vždy po připojení telefonu. Synchronizace může probíhat jak jednosměrně (např. jen z telefonu do počítače), tak i obousměrně. Tím, že se tato data nahrají do aplikace třetí strany (v uvedeném případě do Outlooku), je půjde snadno přenášet do různých značek telefonů podporují synchronizační protokol.Správce souborů
Myslím, že Správce souborů není třeba představovat. Jedná se o běžného windowsovského Průzkumníka, který umožňuje jednoduché procházení složek telefonu, paměťové karty a následný přenos dat pouhým přetáhnutím. Nokia Phone Browser je samostatně spustitelný pomocí ikonky nacházející se ve stejné složce jako disky. Lze ji umístit i na horní lištu a mít tak neustálý přístup k paměti telefonu.

Pár slov závěrem
Jak je vidět, záloha dat není nic složitého, proto doporučuji obětovat trochu času a dbát na pravidelnou zálohu telefonu a synchronizaci s počítačovým softwarem. Vězte, že tato trocha námahy vám v budoucnu může být k nezaplacení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!