Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Těžce nemoderní, ale skvěle napsaný. Jindřich Mann se ve Stříbrném kouzelníkovi vrací do totality


Spisovatel Jindřich Mann. Syn Ludvíka Aškenazyho a vnuk Heinricha Manna píše o tom, co zažil. A píše o tom dobře. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Recenze
Románů, jejichž příběhy jsou zasazeny do totalitními režimy zvířeného 20. století, má současná česká literatura velký nadbytek. Většinou pocházejí z pera autorek, které dotyčnou dobu nezažily, jen si ji nastudovaly. Jindřich Mann ovšem nyní v románu Stříbrný kouzelník píše o časech, jež sám pamatuje.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Na začátku románu Stříbrný kouzelník jde dáma navštívit svého milého a říká mu: „Chci jen sedět a něco zajímavýho poslouchat. Klidně si to vymysli.“ A hned na protější stránce zas čteme tuto větu: „Doktor Weisz se během svého vyprávění natolik zahleděl do minulosti, že od ní nechtěl odtrhnout zrak, a když tak konečně učinil a jeho oči se podívaly na pacienta, pochopil, že ten před malou chvílí zemřel.“ Tady máme všechna klíčová slova nového románu Jindřicha Manna.

Protože tvorba tohoto autora vždy upřeně hledí do minulosti, a to jak tím, o čem píše, tak samotným způsobem podání. Je to svět, který pomalu odchází. Podstatná u textů Jindřicha Manna (1948) je taky hranice mezi reálným a vymyšleným, přičemž asi platí, že čím více zažitého, či alespoň vyslechnutého, tím lépe.

V neposlední řadě máme při čtení těchto próz dojem, že jejich prezentace by byla nejvhodnější jako četba v rozhlase. Pokud tedy o Stříbrném kouzelníkovi pro zjednodušení hovoříme jako o románu, pak je třeba dodat, že daleko více by všemu, co Jindřich Mann napsal, přiléhalo označení vyprávění, neboť i vypravěčem tu bývá… skutečně vypravěč.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...