Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Mají chytří rodiče chytré děti? Inteligence je dědičná, úspěch nezaručí, říká psychometrik Cígler


]Kdy nám to nejvíc pálí? Intelekt typicky roste do dvaceti, možná třiceti let a potom začíná klesat, říká psycholog Hynek Cígler | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Premium
Lidstvo je jí fascinováno odedávna. Inteligenci chceme umět rozpoznat, změřit, zvyšovat. Ale také se s ní pojí spousta mýtů. Třeba ten, že se dědí výhradně po matce, nebo po otci. „Jde o nevědeckou teorii, která se kdysi objevila na jednom blogu. Ten už je sice dávno smazaný a zapomenutý, ovšem ona myšlenka mezi lidmi koluje dál,“ říká psychometrik Hynek Cígler.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Co to vlastně inteligence je a jak se měří?
Myslím, že neexistuje žádná jednotná definice inteligence, která by byla všeobecně přijímaná. Asi nejvíc se odborná literatura shoduje na Gottfredsonově definici, že jde o obecnou mentální schopnost plánovat, usuzovat, řešit problémy; schopnost abstraktního myšlení nebo třeba chápání komplexních souvislostí. Inteligence má množství složek, které zahrnují třeba vizuální představivost, paměť, usuzování nebo schopnost se učit.

Lidovky.cz: Co vyjadřuje jednotka IQ?
Inteligenční kvocient, IQ, se používá od začátku 20. století jako nejobvyklejší jednotka pro popis výkonu v inteligenčních testech. Už od 19. století psychologové vědí, že většina dovedností včetně inteligence je v populaci zhruba normálně rozložená – to znamená, že máme velmi málo nadprůměrných a podprůměrných lidí a většina se nachází někde uprostřed. Pomocí tohoto statistického předpokladu se dá výkon v testech docela dobře popsat a je také možné ho srovnávat v čase, mezi různými věkovými skupinami a podobně.

Dá se to představit také tak, že jako délku rtuťového sloupce v teploměru převedu na stupně Celsia, tak podobně se skóre testu převádí na jednotku IQ. A to tak, že průměr v dané populaci je 100 a směrodatná odchylka je 15. Potíž je ovšem v tom, že zatímco vztah délky rtuťového sloupce a teploty je po zohlednění tlaku univerzální, vztah výkonu v testu a inteligence je závislý na jazyku, kultuře a podobně, a proto nelze sestrojit univerzální normy.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...