Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Novým trendem je mezinárodní mikrodiplom. Jak ho získat, vysvětluje expertka z Masarykovy univerzity


Asi 1500 studentů MUNI vyjede ročně za studiem do zahraničí, říká V. Osouchová | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Premium Rozhovor
Masarykova univerzita (MU) v Brně nabízí celou řadu programů a dohod, v rámci nichž mohou její studenti vycestovat na studijní pobyty do zahraničí. Ti toho také hojně využívají a navštěvují univerzity zemí Evropské unie i mimo ni. Kromě toho se univerzita zapojila do projektu Evropské univerzity EDUC, která studentům mimo jiné nabízí možnost studovat jednotlivé kurzy v zahraničí na dálku. Ta hlavní novinka ale podle Violety Osouchové, ředitelky Centra zahraniční spolupráce MU, teprve dostává jasnější obrysy. Jsou jí microcredentials neboli mezinárodně uznávané mikrodiplomy.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Centrum zahraniční spolupráce nabízí studentům poměrně pestrý výběr zahraničních studijních pobytů. O které z nich je největší zájem?
V posledních letech studenti nejčastěji vyjíždějí s programem Erasmus, protože je v něm zároveň i největší nabídka míst, kde je možné studovat. Také o praktické stáže je velký zájem. Studenti zjistili, že když pak hledají práci, zvyšuje jim to šance u zaměstnavatelů.

Masarykova univerzita již řadu let nabízí spoustu zajímavých destinací. V Evropě se jezdí nejčastěji do Španělska, Německa, Francie, Itálie nebo Portugalska, pokud jde o země mimo Evropskou unii, atraktivní jsou Spojené státy, Japonsko, Izrael, Taiwan nebo Kanada. Nabízíme ale i destinace, které nejsou úplně běžné. Studenti mohou jet třeba na Fidži, do El Salvadoru, na Kubu nebo do Etiopie.

Jak na Erasmus, abyste cesty nelitovali. Kde se vám zaplatí celý pobyt a co zařídit před odjezdem?

Lidovky.cz: Kromě Erasmu administrujete i další programy. Například CEEPUS, v rámci kterého je možné vyjet do zemí střední Evropy, jako je Rumunsko, Chorvatsko, Makedonie nebo Maďarsko. Jaký je o tyto univerzity a destinace zájem?
Pro studenty je dnes atraktivní mít zahraniční zkušenost, takže zájem je velký, kdekoli máme stipendium. CEEPUS je oproti Erasmu trochu zúžený, podobně jako některé další programy. Není to pro každého, je třeba splňovat určité podmínky. Mobility se uskutečňují na základě předem schválených univerzitních sítí.

Spolupracujeme i s Rakouskem v programu Aktion, kde se mohou studenti hlásit na letní školy, nebo se mohou hlásit přes malé projekty, které připravují přímo fakulty. Jako jediná univerzita v Česku jsme navíc členem mezinárodní sítě ISEP, která studentům MU nabízí unikátní šanci studovat v USA, Austrálii nebo Zélandu za stejné náklady jako v Česku, takže možnosti našich studentů jsou de facto neomezené.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...