Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Přírodní úkaz: učitel ve školce. Kluky nechte, ať se venku řežou klacky, říká Ondřej Koželuh


Ondřej Koželuh | foto: MartinPolívkaMAFRA

Premium
Najít v mateřské škole učitele se v současné době podobá malému zázraku. Poměr jednoho muže na 140 žen jasně vypovídá o velikosti šance, s jakou se s ním děti ve školce potkají. Ondřej Koželuh byl jedním z nich. Jejich výchově se věnoval pět let a své zkušenosti zachytil v knihách Učitelem ve školce a Den v mateřské škole.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Otcovský charakter podle jeho názoru chybí drtivé většině dětí. Věří, že větší množství učitelů ve školkách by jim tento deficit mohlo alespoň částečně nahradit. Moc šancí na změnu ale nevidí. Nyní se jako vysokoškolský pedagog snaží svým studentům předat nejen nadšení pro profesi, ale také uvědomění, jak velký má smysl.

Lidovky.cz: Jaké pro vás bylo stát se učitelem v mateřské škole?
Ze začátku šokující. Ocitnout se v obklopení samých žen není úplně běžné. Automaticky jsem zaujal speciální pozici. Upřely se na mě všechny oči. Buď se mi ustupovalo, nebo se na mě kladly přemrštěné nároky. Brzy jsme si ale na sebe s kolegyněmi zvykli.

Děti na mě vždy reagovaly velmi pozitivně. Moje přítomnost pro ně byla zajímavá. Mnoho z nich vyrůstá v obklopení žen. A najednou nastala změna. Mužský prvek přináší do osobních vztahů i vzdělávání zcela jinou dynamiku. S dětmi jsem hrál fotbal, ragby, tahal jsem s nimi dřevo z lesa. S tím se běžně nesetkávají.

Lidovky.cz: Chybí mužský element dětem i doma?
Ano. V rodině mých kamarádů odjíždí táta do práce v šest ráno a vrací se v šest večer. Takový je standard mnoha rodin. A to se bavíme o funkčních rodinách.

Děti z rozvrácených rodin s tátou běžně stráví jeden víkend za 14 dní. Obzvláště u nich bylo možné vidět, jak jim mužská role podvědomě chybí. Hodně se na mě fixovaly. Měl jsem dobrý pocit, že jsem dětem otcovský charakter mohl nahradit.

Kdybychom měli ve školkách více mužů, mohlo by se to dít na mnohem větší bázi. V současné době u nás učí 250 mužů a 35 tisíc žen.

Lidovky.cz: Lze muže k tak specifickému povolání vůbec motivovat?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: