Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Nepřijali mě na střední školu, co s tím? Poradíme vám, jak se správně odvolat


Není vše ztraceno. Neúspěšní uchazeči se mohou odvolat, a to do tří pracovních dnů od doručení rozhodnutí o nepřijetí. | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Na konci minulého týdne se většina žáků dozvěděla verdikt ohledně výsledků přijímacích zkoušek na střední školy. Seznamy šťastlivců i těch méně úspěšných byly zveřejněny (anonymně pod registračním číslem) na webových stránkách škol a v papírové podobě i ve školních budovách. Písemné oznámení dostanou poštou pouze nepřijatí.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Podle údajů společnosti Cermat se letos k jednotné přijímací zkoušce (JPZ) do středoškolských maturitních oborů přihlásilo celkem zhruba 114 tisíc uchazečů, což je asi o 11 tisíc více než loni. Přetlak zájmu řeší zejména gymnázia ve velkých městech pravidelně už několik posledních let, ale letos je situace ještě vyhrocenější, zejména v Praze a ve Středočeském kraji.

Za zvýšeným počtem přihlášek stojí nejen rostoucí demografická křivka patnáctiletých (k přijímačkám jde nejsilnější ročník za posledních 29 let), ale také děti z válkou postižené Ukrajiny, které se u nás hlásí ke středoškolskému studiu.

Na osmiletých gymnáziích se letos k JPZ přihlásilo téměř 19 tisíc uchazečů, což je asi o tisíc více než vloni, a meziročně se zvýšil i počet přihlášek na šestiletá gymnázia, a to z loňských 5768 na letošních 7347. Nárůst počtu zájemců zaznamenala i čtyřletá gymnázia – k JPZ se tam letos hlásilo cca 21,9 tisíce uchazečů, tedy asi o dva tisíce více než loni.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se