Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Z jaké rodiny jsi, takové máš vzdělání. České školy neumí setřít nevýhodu sociálního původu, říká expert Gargulák


]Kvalita českých škol prakticky závisí jen na řediteli, což není ideální stav, myslí si poradce ministra školství Karel Gargulák | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
„Za peníze, které do školství v ČR dáváme, dostáváme poměrně dost muziky, ta ale nehraje pro všechny stejně,“ říká poradce ministra školství a analytik PAQ Research Karel Gargulák. V rozhovoru pro Lidovky.cz mluví o největších slabinách českého školství a nebezpečích, která plynou ze vzdělávacích nerovností.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Když má uvést aktuálně nejpalčivější problém českého vzdělávacího systému, analytik Karel Gargulák to vidí jasně: „Čím dál víc a v plné nahotě se ukazuje, že v našem obrovsky decentralizovaném systému není nikdo, kdo by byl přímo odpovědný za kvalitu vzdělávání v každé škole regionu. Vše záleží na řediteli. Vedle sebe tak stojí školy pedagogicky vynikající a ty velmi špatné. Jak k tomu ale přijdou děti, které chodí do těch s mizernou výukou?“

Lidovky.cz: Čím to je, že kvalita škol je u nás tak různá?
Základní školy zřizuje obec. Většina zřizovatelů nemá kvalifikované lidi, kteří by uměli kvalitu školy posoudit a zajistit. Čest výjimkám. A není tu žádná organizace, která by to zařídila za ně. Někdo, kdo by stál mezi školou a vzdáleným ministerstvem, které má jiné úkoly – nastavit legislativu a zajistit finance.

Máme asi 4300 základních škol a více než 6000 obcí. Zhruba 2300 obcí je zároveň zřizovatelem základních škol a devadesát procent z nich zřizuje jednu jedinou školu. Z toho vyplývá, že jsou to spíš menší obce a města, které nemají kvalifikovaný aparát.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!