Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Jak učit přítomnost? Mladí dnes snesou mnohem méně, ale o válce na Ukrajině se bavit chtějí, říká dějepisářka


Jana Galgociová | foto: Jaroslav Mašek

Premium Rozhovor
Dějepisářka Jana Galgociová učí na Gymnáziu Polička od roku 1989. Příběhy z historie předkládá inovativní formou. Místo sáhodlouhého memorování studenty motivuje, aby se aktivně zapojili do debat o lokální i národní historii. Gymnazisté se také účastní vzpomínkových akcí na počest židovské komunity v Poličce. Co mladé lidi nejvíc překvapilo, když vypukla válka na Ukrajině? A proč je pro ně válka v Izraeli těžko pochopitelná?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Lidovky.cz: Loni v lednu vaši studenti nafotili, co by si vzali, kdyby museli narychlo opustit své domovy. Co vás inspirovalo k tomuto zadání?
Vedu dějepisný seminář, kde diskutujeme o nejrůznějších událostech v minulosti, jak ovlivnily životy konkrétních lidí. Chtěla jsem, aby si aspoň na chvíli představili, co asi zažívali ti, kteří byli během druhé světové války deportováni do koncentračních táborů. Tenkrát si mohli sbalit jen pár kilogramů osobních věcí. Studenti měli za úkol vybrat takové věci, které by si vzali s sebou, pak je nafotili a napsali stručné zdůvodnění, proč je vybrali.

Lidovky.cz: Vernisáž studentských fotografií se uskutečnila v městské knihovně v Poličce pár dnů poté, co vypukla válka na Ukrajině. Jaké na ni byly reakce?
Zpětně studenti mluvili o tom, že byli naivní, když si vybrali něco, co vlastně není až tak potřebné, například troje tenisky: růžové, bílé a černé. Jedna studentka, Anička, k fotografiím už tehdy napsala, že se obává zhoršení situace na Ukrajině. V lednu to byla jen hypotetická úvaha, ale na začátku března, v době, kdy byla zahájena naše výstava, se z teorie stala realita.

Prvních pár týdnů po vypuknutí války měli studenti jasno, koho podporují. Zelenskyj byl pro ně jasný favorit, obdivovaly ho zvláště studentky. Naši gymnazisté hned na jaře zorganizovali i charitativní koncert na podporu žen a dětí z Ukrajiny, které se na Poličsko přistěhovaly. Vybralo se 25 tisíc korun.

Lidovky.cz: Jak jste pak téma válečného konfliktu na Ukrajině zakomponovala do výuky?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...