Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Jak se učí kluci a jak holky. Genderové vzorce ve výchově se otiskují i do rozdílných způsobů učení


Kluci versus děvčata? Za jejich rozdílnými způsoby učení může stát i odlišná výchova - chlapce často vedeme k nezávislosti a logickému myšlení, dívky k pečlivosti. | foto: Profimedia.cz

Premium
Staví se dívky k procesu vzdělávání jinak než chlapci? A co ovlivňuje jejich šance na akademický úspěch? U přijímacích testů studijních předpokladů na VŠ si lépe vedou studenti, u státnic jsou zase úspěšnější studentky a ve vyšší míře úspěšně ukončí studium.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Položíme-li si otázku, do jaké míry naše biologické pohlaví a socio-kulturní gender ruku v ruce s výchovou ovlivňuje způsob, jakým se učíme, je těžké na ni jednoznačně odpovědět. Zažité stereotypy nás snadno mohou svést k domněnkám, že za rozdíly ve způsobech učení chlapců a dívek stojí odlišná struktura mužského a ženského mozku. Nejnovější studie však ukazují, že ačkoliv z biologického hlediska tyto rozdíly existují, jsou spíše minimální. Stejně jako naše porozumění, co ve skutečnosti znamenají a jak se projevují. Zatímco řada statistik a pozorování praxe naše odlišnosti, zdá se, potvrzují, jejich teoretické vysvětlení má k jasné vizi daleko.

Rozum, sebepoznání a sociální dovednost

Podle Ireny Smetáčkové, vedoucí Katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, se předpoklady ke studiu zakládají na třech různých aspektech: zaprvé na rozumové schopnosti týkající se verbální a neverbální komunikace, zadruhé na sebepoznání a autoregulaci a pak také na sociálních dovednostech.

Pod sebepoznání patří porozumění vlastním silným a slabým stránkám. Autoregulace zahrnuje například schopnost zvládat své momentální stavy či odložit své aktuální přání. Sociální dovednosti odrážejí, jak adekvátně jsme schopni komunikovat.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: