Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN

Diskuse k článku: Jarmila Bočánková přišla o mládí a první lásky. Komunisté ji zavřeli v sedmnácti

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 35
  • Poslední: 8.3.2016 0:18
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Hrzal 8.3.2016 0:18

To je síla. Co dodat ? Snad jen - klobouk dolů a ať už zažíváte jen samé hezké věci, paní Bočánková !

I. Hanáčková 16.2.2016 21:42

Tak o takových lidech by se mělo psát. A ne o nějakých bezvýznamných, silikonových celebritách a jejich módních úletů.

16.2.2016 20:53

Takže Němcům, kteří chtěli vyhladit náš národ, odpustila.

M. Bilkova 16.2.2016 21:21

Představte si ,že někdo dokáže odpouštět. Nemusí se užírat nenávistí 100 let. Nenávist nic neřeší!!!

Z. Vařeka 16.2.2016 17:29

Hluboce smekám před paní Bočánkovou, a jím podobným. A je třeba si tato svědectví připomínat, a neustále a dokola, snad to pomůže tomu, aby se to NIKDY NEOPAKOVALO! Snad nebude... Současná doba má mnoho negativ, mnoho. Je potřeba na ně hledat řešení, zabývat se jimi. Ale určitě to neznamená, že bychom měli dopustit, aby se to, co zažila a čím si musela projít tato statečná žena, a mnoho jí podobných, opakovalo. Doufám, že se to už nikdy opakovat nebude, ani nic podobného.

J. Bezděk 16.2.2016 15:50

Právě pro takové paní a dámy,

s příběhy paní Bočánkové byl již v 1968 založen KAN a po jeho zakázáni Dubčeken znovu obnoven již na začátku roku 1990. My jsme měli a máme ( kromě celostátního programu ) vysloveně jako hlavní úkol potrestání zločinů komunizmu. Bohužel, lidé, jako paní Bočánková z Olompouce, kde jsme KAN obnovili ihned po sametu, tito nepodpořili naše řady a mysleli si , že jen členstvím v KPV ( Konfederace politických vězňů ) bude k potrestání komunistů stačit a svými volebními hlasy podpořili strany, které ve svém programu o jejich utrpení ani nezavadily. Jeden takový jim řekl, že nejsme jako oni a ten po měm následující jim řekl, že se musíme smířit s minulostí. Na nás, kteří jsme se za Vás rvali jste se vykašlali. Kdyby Vám na mém názoru bylo něco nejasného, máte mne doma v Olomouci kdykoliv k dispozici i třeba s paní Konečnou. Vašeho utrpení je mě jistě líto , ale to je tak asi vše, co k tomu mohu říci, za omyly se platí, já říkám 26 let, budete plakat a platit.

N. Marek 16.2.2016 16:12

Mohu se zeptat, co je oním celostátním programem KAN (kromě těch povšechností ve stanovách)?

J. Bezděk 16.2.2016 16:36

Program KANu byl uveden ve volbách z roku 1992 a byla na to vydaná brožura s názvem " Klub angažovaných nestraníků, volební program". Zajisté ho mám ve svém archivu, ale je také uložen v Olomouckém archivu. Má 31 stran, nelze pro místo ho zde přepisovat, ale dle potřeby z něj zde často cituji. Stačí ?

N. Marek 16.2.2016 16:40

Aha. Čekal bych jej alespoň na webu KAN.

J. Bezděk 16.2.2016 17:09

pane Marek, já jsem již starý dědek a jsem rád, že umím pustit a vypnout ten patent zvaný PC, o kterým často tvrdím, že bych s ním nešel ani za humna, natož s tím letěl do vesmíru. A vy byste po mě chtěl jakýsi web. Doufám, že my žádný web nemáme, já mám svůj web uložený ve své hlavě a zatím mě to na komunisty a jiné darebáky stačí . KAN již do voleb nechodí, společnost, která , která dovede zapomnět na vraždy padesátých let není " můj šálek čaje " a navíc, vaše zdejší stanoviska jsem doposud moc nečetl, mám vážné obavy, že jste na jiné straně barikády než já , ale to nevím jistě .

N. Marek 16.2.2016 17:53

Právěže web máte (www.kan.cz). Nebojte, nechci po vás nic – jen mi uniká smysl toho webu, když tam tak zásadní informace, jakou je program hnutí, není.

A spíš než na druhé straně barikády je pravděpodobné, že jsem u úplně jiné barikády než vy, ve zcela jiné „bitvě“. Už jen proto, že mezi mnou a nejmladšími pamětníky vražd 50. let je rozdíl minimálně dvou generací. Čímž nechci zlehčovat zkreslování historie, neboť její důsledky se pochopitelně vlekou dále, ale tu minulost už „vyřešit“ nelze.

J. Bezděk 16.2.2016 18:55

tak jestli se tomu říká web, tak tedy web. Tam ovšem to asi bude, já to již několik let nečetl, i když jsem tam také něco napsal. No a to jde , o to neřešení minulosti, ta se dle mě měla řešit postavením zločinců před řádné soudy. Ovšem, když národ neměl ani zájem podpořit ty. kdož to měli v programu za občany udělat, pak dle mne již je pozdě plakat. A proto jsme takový národ, pro někoho jsou padesátá léta již jen historie, pro mne jsou takové nepotrestané historie zločinem . Hned, jak se utrhnu, tak se tedy přečtu ten náš , jak říkáte web, ale myslím si, že tam toho bude dost, na co se tážete. Ne-li, zodpovím. Dnes končím - dobrou

J. Bezděk 17.2.2016 11:13

Asi máte pravdu pane Marek , proběhl jsem si asi 4 dny zpětně vaše příspěvky a v podstatě jsem neshledal ( z mého pohledu ) závady, které by bránily dalšímu provozu. S vašimi filoz. úvahami byste si jistě fundovaně popovídal s našim spisovatelem a ( filozofem ) ing Vl. Podrackým, autorem několika knih. Já na filozofování moc nejsem, komunisté mě naučili je brát zkráceným řízením, pořádnou po hubě, to je pro ně nejspolehlivější prostředek k jejich pochopení stavu věcí. Ale to se nedělá, přece nebudem jako oni, tak jen čekáme, až přijdem na řadu, kdy nás opět ostříhají , jak stádo ovcí a když vynechám v článku tu zmínku o němectví, tak ten článek mluví jen o tom čekání na ostříhání.

J. Sovák 16.2.2016 23:36

A ti co dovedou odpustit zločiny darebáků německých za druhé světové války a zločiny českých darebáků po druhé světové válce je Váš šálek kávy?

J. Bezděk 17.2.2016 8:29

ne

M. Hoblík 16.2.2016 15:28

Ta paní je anděl! Obětovala svou svobodu za to, aby ostatní mohli klidně žít!

N. Marek 16.2.2016 14:48

Podobné příběhy je stále potřeba připomínat. A získávat – ti lidé tu nebudou dlouho. Zpochybňování nacistického genocidia je u nás trestné, avšak zpochybňování československých koncentráků pro Němce je mainstream.

J. Laták 16.2.2016 18:12

Vy jste za bolševika musel být mimořádně poctivým a přičinlivým inkvizitorem, pane Marku. Ty Vaše fantasmagorické odsudky a úsudky tomu fakt odpovídají.

D. Nowodny 16.2.2016 20:26

CO tím chce LATÁK ŘÍCI ? Že by moc chlastu ?

16.2.2016 20:52

Jenom pravdu.

N. Marek 16.2.2016 21:32

Asi se vám rozbila křišťálová koule. Nebo věštíte z lógru?

J. Makoň 16.2.2016 14:31

Uniká mi 26 let po změně režimu smysl . To nevěděla dříve, nebo její příběh dosud nebyl zajímmavý či nevhodný? Opravdu nerozumím načasování, vždyť krajské volby budou až na podzim.

P. Šebesta 16.2.2016 14:49

Správně smýšlíš, soudruhu! Člověk z provozu má číst pouze aktuality - kolik zrna se zaselo, kolik kol se pomazalo kolomazí!

J. Laták 16.2.2016 18:37

Soudruh si zřejmě plete vězně z padesátých let, sdružených v konfederaci politických vězňů (KPV) s komunistickým disentem a jejich Chartou 77. Podobným lidem nikdy nedojde co se za zdmi a ploty komunistických koncentráků odehrávalo a jak těžko se o tom samotným muklům mluvilo, byť už byli mezi svými. Vím o čem mluvím, vrátil jsem se v roce 1957.

J. Bezděk 17.2.2016 10:50

V podstě z takových ( a pro takové ) komunizmem postižených jako pan Laták vznikl KAN. Škoda, že mnozí z nich nepoznali, kde je jejich místo. Charta, to je zas jiná kapitola. A měl jste kliku, že jste se vůbec vrátil, o to víc jste měl být mezi námi- zatím děkuji

M. Bilkova 16.2.2016 14:57

Vždycky má smysl psát o utrpení jiných a zničení života.Vám zřejmě dává smysl plné břicho a půllitr piva.

J. Sovák 16.2.2016 15:22

Tak to musíme psát od rána do večera ve dne i v noci. O každé době, i o té současné jak bezdomovci chcípají pod mosty, jak jsou biti a nebo i ubiti dobře živenými mladými lidmi. A to již ani nemusíme psát o životech lidí které zničili exekutoři a někteří potom spáchali sebevraždu, to je dostatečně známé. Tím však nemám na mysli že o tom nebudeme psát vůbec . Za hyenismus považuji to jestli vybíráme ty co se hodí, jako klacek na někoho a neděláme nic proto aby byli pachatelé každého takového zlého činu trestáni i po letech od doby, kdy se takového jednání dopustili. Zbavujeme se odpovědnosti, že postiženým předáváme medaile a jiné plíšky a to považujeme za dostatečné. I tak si však myslím že historie lidstva je historie nespravedlnosti a jestli na tom chceme něco zlepšit tak to, aby se alespoň v současnosti se nespravedlnosti nekonaly, na to bychom měli mít nějaký vliv a něco by jsme proto měli dělat.

P. Šebesta 16.2.2016 16:23

Směšijete dohromady individuální zločiny či selháni a zrůdnost režimu, který stál na závisti, nenávisti a perzekuci. Takováhle svinstva byla předpokladem pro jeho fungování.

J. Sovák 16.2.2016 22:35

Selhání a zrůdnost režimu lze pouze morálně odsoudit. Ale i v Německu byli dohledáváni konkrétní pachatelé za druhé světové války. Nebo to se máme smířit že takový režim existoval podle práva a podle práva je tak nepostižitelný?

J. Bezděk 16.2.2016 16:12

Ono je to pane Makoň s tím KPV " trochu " složitější, než se k občanovi dostane i jiný úhel pohledu . Autorka to původně napsala pro post bellum, tam je místo, pto taková sdělení. Ale prásknout po po téměř třiceti létech sem - šlo asi o honorář.

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Kdysi muži bránili vlast před nájezdníky, dnes brečí, že mají málo lajků na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...