Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Plynovod South Stream: Labutí píseň ruských snah o ovládnutí Evropy

Zemní plyn sice představuje budoucnost evropské energetiky, ale ten z Ruska se stane jedním z mnoha, jež budou na jejím trhu k dispozici.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK
Hezký článek
Hezký článek. Díky, že rozšiřujete obzory v oblasti, kde ve veřejné i politické debatě v Česku objektivní informovanost notoricky schází (bohužel s citelnými důsledky pro poměry na českém plynárenském trhu).
0 0
možnosti
M

Murdoch

17. 12. 2012 13:11
Dovolil bych si poopravit
Dovolil bych si poopravit několik dosti zásadních informací: 1) není pravdou, že USA jsou exportérem zemního plynu. Důvod je prostý - původně importní LNG kapacity nejdou ze zde na den přešaltovat na exportní. Co jsem tak četl, tak první vývoz zkapalněného plynu se očekává v roce 2015. 2) není pravdou, že v Číně probíhá těžba břidličného plynu. Zatím byly pouze podepsány kontrakty na průzkumné práce, s komerční těžbou se dá počítat - pokud budou výsledky ekonomicky obhajitelné - nejdříve tak za 2-3 roky, počítám. 3) ohledně Nabucca a Turecka došlo v posledním období k velkým změnám... avšak v poslední době Turecko dalo najevo, že hodlá investovat značné peníze do autonomní oblasti Iráku Kurdistánu na vybudování infrastruktury nejen pro ropu, ale i zemní plyn. Působí to značné pnutí mezi centrální bagdádskou vládou a Erbilem... Takže Nabucco možná nakonec nepovede z centrální Asie, ale možná z Kurdistánu??
0 0
možnosti
Foto
Milý přispěvateli Murdochu!
Milý přispěvateli Murdochu! Můj příspěvek měl konstatovat pouze to, že Turecko zřejmě trochu přestává Nabuccu věřit; příčinou mé doměnky je fakt, že při posledním setkání s ruskými představiteli byla hlavní ekonomickým bodem možnost zvýšování dodávky plynu systémem Blue Stream. Vím, že Turecko (po jistém otálení) dalo souhlas s projektem plynovodu Nabucco, procházejícím přes jeho území. Sám bych byl tuze rád, kdyby se uskutečnil. Důsledkem by nebyla  jenom nižší, dnes tak totální  závislost většiny zemí Balkánu na ruském plynu (viz plynová krize roku 2009), ale také příležitost pro další producentské země, závislé převážně na exportu svého plynu do ruských plynovodů. Obávám se ovšem, že postupně se tenčící počet účastníků a investorů projektu Nabucco není příznivou zprávou. Ale - jak známo - naděje umírá poslední  :-)Co se týče exportu LNG z USA, tož se omlouvám, že jsem byl ve svých formulacích poněkud nepřesný. Měl jsem na mysli exportní potenciál, jehož USA dosáhne v následujících 5ti letech (k tomu již relevantní podklady existují). Pravda, nevyjádřil jsem to příliš šťastně, s tím s Vámi souhlasím. Čína je trochu jiná záležitost. Je pravděpodobné, že disponuje největšími světovými zásobami břidličného plynu. Pokud jsou mé informace správné, byla již zahájena prospekce. Pro upřesnění:  vytvoření vrtu a následné frakování plynonosných břidlic trvá zhruba od 3 do 6 měsíců. Poté je již ložisko osazeno standardní sondou, ze které se těží zemní plyn. Je jistě nutné připočíst čas na výstavbu plynovodní infrastruktury; to ale nemění nic na faktu, že původní záměr Rusů vyvážet do Číny 80 mld.m3 plynu ročně novým plynovodem (jehož výstavba ještě není ani ve fázi přípravy), zcela ztratil svůj politický rozměr, a to jak v přímém vztahu k míře vázanosti Číny na Rusku, tak zprostředkovaně jako argument pro Evropskou unii  "když nechcete náš plyn, prodáme jej na východ". Děkuji za upřesnění a přeji hezké vánoční svátky. Ing. VL
0 0
možnosti