Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Brno má první chirurgický robotický systém Versius v České republice.

Lékaři brněnské soukromé nemocnice SurGal Clinic začali jako první v České republice využívat robotický chirurgický operační systém Versius britské společnosti Cambridge Medical Robotics (CMR).

Brno má první chirurgický robotický systém Versius v České republice. foto: Five Seasons s.r.o.

Versius je zdravotnická technologie nové generace využívaná pro roboticky navigované miniinvazivní operace v břišní a hrudní chirurgii, urologii a také při operacích tlustého střeva či v gynekologii. Pacientům zmenší operační rány a urychlí zotavení

„SurGal Clinic je první nemocnicí v České republice, která zavedla do klinické praxe inovativní chirurgický systém Versius. S ohledem na skladbu poskytované péče v našem zařízení budeme chirurgického robota využívat zejména v oboru kolorektální a hrudní chirurgie, včetně onkochirurgie. Jsme připraveni použít systém i na jiné chirurgické výkony, kde budeme cítit přínos pro pacienta – jako velké břišní defekty, diastázy, kýly a operace žlučníku. Systém byl uveden do klinického provozu bez jakýchkoliv poplatků od pacienta,“ říká ředitelka SurGal Clinic Jitka Smrčka.

„Měsíc a půl před uvedením do provozu prošly tři chirurgické týmy intenzivním vzděláváním. Každá skupina chirurgů a sálových sester absolvovala komplexní školící proces ve výcvikovém centru firmy CMR i ve vlastních prostorách kliniky SurGal. V našem zařízení bylo provedeno prvních patnáct robotických výkonů pod vedením zahraničních proktorů s velkým úspěchem. Systém jde za hranice možností lidské ruky a umožní nám stávající výkony provádět precizněji s minimalizací krevních ztrát. Funkčnost a modularita systému nás velmi příjemně překvapila,“ doplňuje lékařský ředitel a vedoucí Centra robotické chirurgie SurGal Clinic Petr Diviš.

Brno má první chirurgický robotický systém Versius v České republice.

Využití robotických chirurgických systémů má mnoho výhod pro lékaře i pro pacienty. Operatérům pomáhají při výkonech lepší vizualizací, vyšší přesností a filtrací třesu rukou. Nespornou výhodou je také vyšší flexibilita robotických operačních nástrojů, která lékařům umožňuje snadnější a preciznější práci v omezených prostorech, jako je malá pánev či hrudní dutina. Pro pacienty jsou zásadním přínosem miniinvazivní chirurgie menší pooperační rány, nižší ztráta krve, kratší doba strávená v nemocnici, rychlejší rekonvalescence i snížené riziko infekce.

„Jak ukazují data, robotika je jednoznačným celosvětovým trendem v oblasti chirurgie, a to zejména ve vyspělých západních zemích. Systém Versius je v současné době druhým klinicky nejpoužívanějším systémem a bylo na něm provedeno více než 16 tisíc operací ve 20 zemích,“ říká generální ředitel Promedica Praha Group Pavel Hanuš.

Praktickou hlavní výhodou systému Versius je mobilita a modularita. Vejde se na většinu běžných operačních sálů a nevyžaduje prakticky žádné stavební úpravy. Jeho mobilita umožňuje také sdílení mezi několika různými operačními sály. Další výhodu poskytuje otevřená elevační konzole systému s možností 3D zobrazení, díky které má vyškolený operatér robotická ramena pod přímým dohledem a může verbálně i neverbálně komunikovat se svými kolegy v reálném čase.

Koncept samostatných nástrojových a vizualizačních ramen poskytuje volnost v umístění portů dle požadavků operatéra, včetně možnosti zavedení portu ze spodního úhlu. Odpadá nutnost složitého předokovávání systému při změně operačního pole. Koncové části ramen jsou vybaveny moderní technologií V-Wrist, která umožňuje rotaci operačního nástroje v rozsahu 720° a dalece tak převyšuje možnosti pohybu lidské ruky. Díky tomu je možno operovat i v extrémních úhlech. Všechna ramena jsou vybavena tlakovými sensory, aby byla zajištěna maximální bezpečnost pacienta.

Klinické zprovoznění robotického systému započalo od 1. 1. 2024 a jeho program se velmi rychle plní.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!