Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotovoltaika v Hradci Králové vyrobí domácnostem 50 % energie

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Plochá střecha panelových domů se skvěle hodí pro fotovoltaickou elektrárnu. A tak si majitelé bytů v domě v Hradci Králové nechali od S-Power Energies nainstalovat elektrárnu se 73 fotovoltaickými panely, která jim nyní pokrývá polovinu roční spotřeby. Na stavbu navíc získali 50% dotaci.

Návrh řešení a příprava instalace

Dodavatel navrhnul maximální využití střechy. „To znamená nainstalovat na střechu tolik panelů, kolik se na ni bezpečně vejde. Tato varianta obvykle dává největší finanční smysl,“ vysvětluje Michal Mládek z S‑Power.

Fotovoltaika v Hradci Králové vyrobí domácnostem 50 % energie

Protože na začátku projektu nepanovala 100% shoda všech vlastníků bytových jednotek a nebylo jasné, zda se k fotovoltaické elektrárně připojí všichni, zvolil se způsob připojení přes vůdčí odběrné místo a sdílení energie mezi připojené domácnosti podle alokačního klíče. Fotovoltaika vyrábí elektřinu primárně pro společné prostory a jednotlivé byty se mohou přihlásit k využití přebytečné energie, kterou si poměrově rozdělí. Znamená to také instalaci elektrárny bez nutnosti bateriového úložiště. Pro realizaci této varianty stačí souhlas nadpoloviční většiny členů SVJ.

Fotovoltaika v Hradci Králové vyrobí domácnostem 50 % energie

Odborníci z S-Power Energies nabízejí fotovoltaiku pro bytové domy jako službu, vše vyřídí za klienty včetně papírování. U elektráren do 50 kWp legislativa nevyžaduje stavební povolení ani statický posudek. Ten se ale i přesto udělal, aby měli všichni jistotu, že bude instalace bezpečná.

Realizace krok za krokem

První na řadě byly hliníkové konstrukce pro upevnění panelů od českého dodavatele Novotegra. Fotovoltaické panely Canadian Solar se instalovaly ve dvou polích se sklonem 13° – jedno orientované na jihozápad, druhé na jihovýchod. Pod každým panelem je optimizér SolarEdge P605, který zajišťuje maximální využití sluneční energie i v případě, kdy jsou některé panely zastíněné. Elektrárnu řídí střídač SolarEdge 30 kW a rozvaděč s IP ochranou pro umístění všech potřebných jistících prvků. I běžné napojení fotovoltaické elektrárny na rozvaděčovou skříň je poměrně složitý úkol, u elektrárny Vysocká bylo vyměněno sedm velkých rozvaděčů a opraveno více než 36 odběrných míst. A to všechno v co nejkratší možné době kvůli výpadku proudu do bytů. Ten se povedlo zkrátit na pouhý jeden den.

Fotovoltaika v Hradci Králové vyrobí domácnostem 50 % energie

Revize, předání i úspěšné získání dotace

Instalace trvala sedm dní. Skončila revizí, kontrolou funkčnosti a předáním investorovi. Výsledek instalace oceňují všichni obyvatelé domu. „S-Power nám vyšel jako vítěz nejen kvůli kvalitní komunikaci a pozitivním recenzím, ale hlavně svým přístupem a nakonec i cenou. Celý průběh byl naprosto v pohodě, S-Power vše zařídil a my jsme to měli bez práce,“ komentuje Radek Čepelka, člen výboru SVJ. Nová solární elektrárna bytovému domu ročně vyrobí zhruba polovinu energie, kterou obyvatelé panelového domu používají.

Fotovoltaika v Hradci Králové vyrobí domácnostem 50 % energie

Pokud vás zaujala fotovoltaika pro panelový dům, přečtěte si případovou studii o této elektrárně.

  • Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!