• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Jak fungují moderní elektromotory, a proč jsou tak nepostradatelné?

Jak fungují moderní elektromotory, a proč jsou tak nepostradatelné? | foto: Impression Media, s.r.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak fungují moderní elektromotory, a proč jsou tak nepostradatelné?

Elektromotor je jednou z mnoha technologií, o kterých se sice nahlas nemluví často, ale jsou pro každodenní používání různých druhů mechanismů naprosto nepostradatelné.

Na bázi elektromotoru prakticky funguje kdejaký spotřebič od klasického větráku, přes větráčky v notebooku, až po křovinořezy nebo pohony na sekačky.

Elektromotory se tak rozhodně staly každodenní součástí našeho života, a jsou rozhodně nepostradatelné pro celou řadu více i méně důmyslných technologií. Jak ale fungují, a proč je nelze nahradit?

Jednoduchá funkce elektromotoru v kostce

Pochopitelně bychom mohli o funkci elektromotoru napsat několikastránkovou esej, ale pro pochopení postačí i drobný odstavec. Základními komponenty jsou magnety, které jsou v každém elektromotoru, a indukční cívka. Některé jsou pak kartáčové či bezkartáčové. Základní princip, jak fungují elektrické motory Bühler je potom postavený na magnetické indukci.

Jakmile je potřeba rozjet motor, tak se pustí proud do cívky. To přirozeně okamžitě začne tvořit magnetické pole, které je ale opačné oproti magnetům v motoru. Na základě toho dojde ke stabilní rotaci a motor jako takový se rozjede. Princip je to opravdu velice jednoduchý, ale konstrukční provedení motorů už často taková legrace opravdu není.

Motory bez potřeby převodů

V některých mechanismech počítáme s tím, že roztáčíme motor na přesně daný rozsah otáček, který je víceméně stabilní a není potřeba nějak manipulovat s jejich změnami. Pro takové případy jsou naprosto ideální jednoduché EC motory Bühler. Jsou levnější variantou, která je dostupná, konstrukčně jednoduchá a svůj účel plní na výbornou. Jenže nedokáže si poradit tam, kde je potřeba dynamických změn otáček.

Převodové elektromotory pro dokonalý chod

V případě, kdy potřebujeme účinně regulovat otáčky elektromotoru nebo celého systému, tak potřebujeme také účinně pracovat s jednotlivými stupni převodů. Jinak by motor nebyl schopný reagovat na změny, které jsou v systému. V technologii se dá všeobecně říct, že kdekoliv je tento požadavek na funkci motoru, je zároveň také převodovka. I to je ale široký pojem, protože převodové motory Bühler mohou být osazeny různými druhy převodů, které jsou vhodné pro různé příležitosti.