Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Jak vydělávat na odpadech z kuchyně?

Jak vydělávat na odpadech z kuchyně? foto: JRK Česká republika s.r.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vyhazovat kuchyňské zbytky do odpadu a ještě z toho mít z toho užitek. Zní to zvláštně, ale jde o nový a užitečný trend, který se začíná šířit českými a moravským městy. Jen je potřeba, aby zbytky z kuchyně končily v té správné popelnici.

V Klášterci nad Ohří sbírají kuchyňský odpad

Město v okrese Chomutov rozjelo pilotní projekt třídění kuchyňského odpadu. Cílem akce je, aby kuchyňský odpad z domácností nekončil na skládce, ale aby z něj v Klášterci měli užitek.

V první fázi zahájila společnost JRK, která je realizátorem celého projektu, informační kampaň zaměřenou na občany, aby věděli, proč se vyplatí kuchyňský odpad třídit, a co se s ním bude dít. Poté občané Klášterce získali od JRK sety na třídění kuchyňských odpadů. Rozdalo se jich téměř devět set! Samotný odpad z kuchyně se pak sváží do bioplynové stanice Ahníkov, kde se odpad promění na energii. „Věříme, že se nový přístup k třídění kuchyňských odpadů promítne do vyšší efektivity nakládání s obecními odpady a zároveň díky tomu město vyjde vstříc náročným požadavkům nového zákona o odpadech. Předpokládáme totiž, ve městě díky třídění zbytků z kuchyně klesne množství odpadů mířících na skládky,“ vysvětluje David Kodytek, místostarosta města Klášterce nad Ohří, a doplňuje: „Těší nás také, že se odpad dále využije v bioplynové stanici.“

Město Příbor začalo recyklovat kuchyňský odpad

Také město Příbor na Novojičínsku spustilo projekt zaměřený na třídění kuchyňského odpadu. Hnědé popelnice jsou vyváženy každý týden a odpad z nich poslouží k výrobě energie, tepla a certifikovaného hnojiva v bioplynové stanici v Horní Suché.

Obyvatelé vybraných domů v různých částech města dostali třídicí sety, do nichž tyto domácnosti odpad třídí. V bioplynové stanici v Horní Suché se pak z odpadu stane surovina na výrobu energie, tepla a certifikovaného hnojiva. „Kuchyňský odpad tvoří podstatnou část směsného komunálního odpadu, ale málokdy se správně vytřídí. Proto končí v černé popelnici, odkud zbytečně putuje na skládku. Tomu nový přístup zamezí,“ vysvětlují odborníci ze společnosti JRK, která celý projekt v Příboře zastřešuje a realizuje.

Jak vydělávat na odpadech z kuchyně?

Na jižní a střední Moravě přeměňují odpad v elektřinu a teplo

Třídit kuchyňský odpad začali loni v první polovině roku i ve Vyškově a v Bučovicích. Na podzim pak podobný projekt spustili ve Slavkově u Brna a v Ivanovicích na Hané. Kuchyňský odpad tak nekončí na skládce, a navíc se vozí do vyškovské bioplynové stanice, kde se z něj vyrábí teplo, elektřina a certifikované hnojivo.

Kuchyňský odpad se v těchto městech začal třídit kromě bioodpadu, tedy například posekané trávy či dalšího zahradního odpadu. Tento krok společnosti Respono ve spolupráci s realizační firmou JRK a s obcemi snižuje množství komunálního odpadu. Přináší na jedné straně úspory za ukládání komunálního odpadu, na druhé straně zvyšuje příjmy díky energetickému využití. Pilotní fáze z Bučovic a Vyškova již ukázala, že projekt je životaschopný a efektivní. Občané nejdříve získali informace prostřednictvím kampaně, a poté dostali sety na třídění kuchyňského odpadu. Již nyní je zjevné, že vytřídili více, než se čekalo. Ve Vyškově 400 domácností vytřídilo za pět měsíců šest tun kuchyňského odpadu, v Bučovicích to byly více než tři tuny od 220 domácností! „Věřím, že se úspěch projektu promítne do třídění i v dalších městech, se kterými spolupracujeme,“ uvedl výkonný ředitel odpadové společnosti Respono Milan Černošek. Respono je akciová společnost, jejímiž akcionáři je 88 obcí z Vyškovska a z Prostějovska. Zajišťuje pro ně kompletní odpadové hospodářství. Komplexním partnerem při realizaci projektu jsou pak odborníci ze společnosti JRK.

Jak vydělávat na odpadech z kuchyně?

Co je vlastně kuchyňský odpad?

Do popelnic na kuchyňský odpad pro výrobu tepla, elektřiny a certifikovaného hnojiva patří například zbytky jídel, syrové i tepelně zpracované maso, včetně drobných kostí, pečivo, sladkosti, kávová sedlina a čajové sáčky. Lze sem vyhazovat také potraviny po datu spotřeby, nebo klasické biologické zbytky z kuchyně jako skořápky od vajec nebo třeba ořechů.

  • Nejčtenější