Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jistota s difúzní fólií v průběhu stavby

Pojistná difúzní fólie a rozmary počasí.

Jistota s difúzní fólií v průběhu stavby foto: CIUR a.s.

Na absurdní rozmary počasí si začínáme zvykat. Dneska prší, zítra zasvítí slunce. Možná se od hor přižene vichr, přinese saharský prach nebo napadne cenťák sněhu. Taky se může stát, že přijde bouřka a budou padat kroupy. To vše je v české kotlině možné.

Počasí si zkrátka nevybereme, jaké se přižene, takové je. V tomto období je na stavbách rušno v teplejších dnech se finišuje, aby byla větší stavba hotova do podzimu. Stavbu je potřeba ochránit především před zatečením vody do objektu. Tedy nejdůležitější je dostat stavbu tzv. pod střechu. Co ale dělat, když máme hrubou stavbu a nejde střechu finálně dokončit? Došli peníze. Není čas, nejsou řemeslníci. Někdy to prostě není ani technologicky možné vzhledem k navazujícím pracím. Co ale lze, je ochrana dřevěného krovu pojistnou difúzní fólií. Střecha si zaslouží mít kvalitní pojistnou difúzní fólii, která má dlouhou životnost a zajistí nadstandardní ochranu i v průběhu výstavby.

Fólie se testují proti krupobití

Jedním z již jmenovaných rozmarů počasí je silné krupobití. V Evropě přibývá silných povětrnostních jevů. Jejich součástí je i krupobití s kroupami o tloušťce až 5 cm. Je to noční můra jak stavebních firem, tak majitelů domů. Jakmile začnou padat první kroupy, hned vyvstane otázka, zda konstrukce vydrží, zda zůstane střecha suchá, zda neproteče, zda nepoškodí již aplikované materiály nebo zda nebudou zcela zdevastovány, a tedy na vyhození. Bohužel ne každá střešní krytina krupobití vydrží. Někdy je potlučená tak, že nepomůže ani finální krytina, natož pojistná fólie. V těchto případě je nutné střechu vybavit bezpečnou pojistnou difúzní fólií. S tou pravou pojistnou fólií zůstane střecha suchá i v případě silného krupobití.

Pro krupobití pro clima®

Německý výrobce pro clima® nechává opakovaně testovat kvalitu svých výrobků nezávislým uznávaným testovacím centrem. K testování byla použita řada SOLITEX, čtyři vybrané vnější pojistné fólie. Výrobky testovalo uznávané švýcarské testovací centrum, které provádí testy pro zápis do tzv. Hagelregister (volně přeloženo „registr pro materiály odolné krupobití“). Testování se provádí pro Asociace požárních pojišťoven. Ač to zní absurdně, tak hasiči v případě krupobití a odsávání vody jsou připraveni vyrazit a pomoci Vám, to už ovšem k poškození došlo.

Po úspěšném testování získaly pojistné fóliové membrány pro clima zápis do tohoto celoevropsky uznávaného registru otestovaných fólií.

Jistota s difúzní fólií v průběhu stavby

Tabulka stupňů odolnosti proti krupobití

Jistota s difúzní fólií v průběhu stavby

Výsledek testování pojistných difúzních fólií pro clima®

Všechny čtyři fólie dosáhly v kombinaci s měkkou dřevovláknitou izolační deskou nejvyšší třídy odolnosti proti krupobití HW 5. Jak probíhá vlastní testování? Během testu je fólie namontována na měkkou dřevovláknitou izolační desku a následně jsou na ni vystřeleny kroupy o průměru 50 mm rychlostí 110 km/h. Fólie se poté vizuálně zkontroluje, zda na ní nejsou trhliny, a pomocí testování vodního sloupce se otestuje na její těsnost. Aby fólie v testu uspěla, musí být její vodotěsnost potvrzena i poté, co na ni dopadly tyto ohromné kroupy.

Nejenže všechny čtyři fólie dosáhly nejvyšší třídy odolnosti proti krupobití HW 5, ale byly vodotěsné i v rámci zkoušky vodního sloupce. Fólie pro clima® bodují také při vnějším působení povětrnostních vlivů nebo při dočasné funkci střechy na stavbě. Mnoho běžně používaných střešních tašek dosahuje pouze třídy HW 4.

Všechny čtyři testované pojistné difúzní fólie pro clima® zajišťují dodatečnou ochranu střechy díky své vysoké třídě odolnosti proti krupobití HW 5, a to i v případě, že dojde v důsledku krupobití k rozbití tašek nebo jiné střešní krytiny. Fólie pro clima® udrží zkrátka střechu suchou ať je venku vedro, zima, podzimní plískanice nebo jarní rozmarná slota.

Jistota s difúzní fólií v průběhu stavby

Pojistné difúzní fólie, obecné vlastnosti

Difúzní fólie čili pojistná hydroizolace. Ta umožňuje prostup vlhkosti z interiéru do provětrávané vzduchové mezery od okapu k hřebeni a zároveň zabraňuje případnému zatečení vody do tepelných izolací při poruše krytiny nebo při kondenzaci vzdušné vlhkosti pod krytinou.

Je třeba si ale vyjasnit ještě jeden pojem, který si lidé s difúzní fólií často zaměňují. Jde konkrétně o parobrzdnou fólii. Parobrzdná zábrana se vždy umisťuje pod tepelnou izolací, případně mezi tepelnou izolací (její umístění doporučí stavební fyzik), kde brání proniknutí teplého vzduchu z interiéru do ochlazovaných částí tepelné izolace a zamezuje tedy pronikání vodní páry do konstrukce, kde hrozí její kondenzace. Umisťuje se většinou pod krokvemi a je vyvedena na stěnu. Spoje, prostupy a přesahy parozábrany musí být přelepeny kvalitní lepicí páskou k tomuto účelu určenou, např. Tescon Vana tak, aby byla zaručena parotěsnost. A tedy i vzduchotěsnost domu s vyhovujícím blowerdoor testem. Nikdy se tyto parobrzdné fólie nesmí zaměnit s difúzními.

Co se týká difúzních fólií (pojistné hydroizolace), používají se navíc i další pojmy, konkrétně jde o kontaktní fólie. Tyto fólie jsou určeny k položení přímo na tepelnou izolaci, nikoli bednění. Kontaktní fólie na bednění jsou určeny k položení přímo na celoplošné bednění či tepelnou izolaci. V poslední řadě se jedná o nekontaktní či bezkontaktní fólie. Tyto fólie jsou aplikované na latě. Bezkontaktní fólie nesmí být v přímém kontaktu s celoplošným bedněním či jakoukoliv jinou izolací.

Jistota s difúzní fólií v průběhu stavby

Podstřešní difúzní fólie jsou velmi důležitou součástí skladby střech. Zajišťují sekundární odvádění vody, jde proto o doplňkovou hydroizolační vrstvu (DHV). Je celkem alarmující, že v praxi bývá tento materiál velmi často a neprávem podceňována. Právě tato část střešního souvrství totiž rozhoduje o dlouhodobé životnosti staveb a pohodě uživatelů budov. Primární funkcí difúzních fólií je vodotěsnost, a právě kvalita střešní difúzní fólie rozhoduje z dlouhodobého hlediska o zabezpečení majetku před srážkami, spotřebě energií (promočená tepelná izolace přestává fungovat), pojištění atd. Navíc se ve stavební konstrukci mohou objevit plísně a hniloba. A tím nejhorším, co se může stát, je samozřejmě zatékání do obytných prostor.

Jistota s difúzní fólií v průběhu stavby

Systémová záruka

Společnost pro clima® poskytuje jako výrobce i nadstandardní záruku. Spolehlivost je spojena se systémovostí. Tedy v použití materiálů doporučených výrobcem.

10letá záruka

 • pro vzduchotěsný systém pro clima® a pro jednotlivé stavební výrobky pro climaâ v kombinaci se všemi certifikovanými tepelně izolačními materiály,
 • pro systém šikmých střech a stěn s použitím difúzních fólií SOLITEX a instalací pouze v kombinaci se standardními výrobky pro clima®,
 • při respektování pravidla použití všech dostupných systémových výrobků pro clima® u konkrétní aplikace.

6letá záruka

 • pro systémy, kde jsou produkty pro clima® instalovány v kombinaci s produkty třetích stran.

Výhody, které 10letá záruka pro clima® přináší.*

Jistota s difúzní fólií v průběhu stavby

* Na systémovou záruku, kterou nabízí společnost CIUR na české trhu, se vztahuje pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou výrobkem.

Pojistné difúzní fólie pro clima® zaručují vysokou kvalitu v dlouhé životnosti a odolnosti vůči rozmarům počasí.