Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Kam teď s penězi? Vsaďte na zbrojení!

Pro každé období v historii finančních trhů bychom našli typickou komoditu nebo sektor, kterému se v něm mimořádně daří. Od koření přes tulipány a bavlnu až po „internetové“ firmy na přelomu milénia, respektive technologické firmy v době covidu. Teď svět upíná pozornost na zbraně.

Kam teď s penězi? Vsaďte na zbrojení! foto: Brněnská zbrojovka FK Brno Corporation

Světové výdaje na armádu a zbrojení v loňském roce po sedmé v řadě vzrostly a poprvé přesáhly dva biliony dolarů (45 bilionů korun). A to navzdory negativním ekonomickým dopadům pandemie covidu-19.

Nejvíc na armádu jako tradičně vydaly Spojené státy, Čína a Indie. Na čtvrtém místě pak Velká Británie a na pátém Rusko, které na „obranu“ vynakládá 4,1 procenta HDP – podstatně víc než světový průměr.

V Česku do ní má jít podle současných plánů o 48 miliard víc než se plánovalo a do roku 2025 chce vláda uzákonit výdaje na obranu ve výši 2 procent HDP.

ZAKÁZKY ZA MILIARDY

Není se co divit. Ruská agrese na Ukrajině donutila celou Evropu, aby začala brát rozpočty na zbrojení, v nichž se do té doby s oblibou nejvíc škrtalo, daleko vážněji.

A tak tu máme nákup ručních palných zbraní od České zbrojovky za přibližně 1 miliardu korun a nákladní Tatrovky za minimálně podobně vysokou částku. A další (nejen) státní zakázky budou rychle přibývat.

Protože, jak říká předseda vlády Petr Fiala, „díky zapojení domácích firem jsou výdaje na zbrojení zároveň podporou českého průmyslu. Naší ekonomiky a zaměstnanosti.“

Kam teď s penězi? Vsaďte na zbrojení!

ZBRAŇOVÁ HOREČKA

Navíc české ruční zbraně rády nakupují státní i soukromé subjekty ze Spojených států nebo Středního východu.

K tomu přičtěte fakt, že v posledních týdnech a měsících se stále více Čechů zajímá o získání zbrojního průkazu a držení zbraně. Výrazně víc uchazečů se také hlásí do služby v aktivních zálohách, v některých krajích dokonce až desetinásobně. A firmy, které staví soukromé protiatomové kryty, mají vyškrtané kalendáře na osm let dopředu.

To je úplná zbraňová horečka, která nejspíš bude ještě pár let trvat. A v době, kdy inflace a všeobecné zdražování ukrajuje z našich úspor skoro 15 procent ročně, by byla škoda jí nevyužít.

JAK NA NÍ VYDĚLAT?

Špatná zpráva je, že kvůli loňskému rekordnímu výsledku na akciových trzích a současné „špatné náladě“ se na burzách zatím nedaří žádným firmám. Ani těm zbrojařským.

Boeing je za uplynulý půlrok minus 33 procent, slavný Palantir dokonce 60 procent a General Dynamics sice po začátku invaze slušně narostla, ale mezitím už zase spadla o 10 procent.

Trhy jsou teď tak volatilní, že předpovídat jakýkoli vývoj je jako věštit z křišťálové koule. Jedna zajímavá příležitost se ale přece jen nabízí.

Kam teď s penězi? Vsaďte na zbrojení!

PISTOLÍ Z BRNA!

Brněnská zbrojovka FK Brno Corporation, která je mimo jiné výrobcem jedné z nejvýkonnějších pistolí na světě a v USA i na Středním východě má obrovské jméno, právě vyvinula nový typ krátké pistole PSD SL se zúženým závěrem a novým systémem uchycení optiky a vybírá finance na masovou výrobu.

Prototyp už má hotový, všechny patenty v Evropě i USA zapsané a na její zbraně už se stojí fronty. Jen je vyrobit…

Právě na výrobu teď proto vydala dvouleté dluhopisy v objemu 25 milionů korun, které můžete nakoupit už od 50 tisíc korun a dostanete za ně slušný úrok 9,5 %.

Současnou inflaci tím sice úplně nepřebijete, ale nic lepšího asi nikde nenajdete. Rozhodně ne s tak nízkým rizikem jako u stabilní firmy s majetkem a tržbami ve stovkách milionů.

  • Nejčtenější