Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Papírový doklad už netiskněte, nahrajte si zelenou kartu do telefonu

Zelená karta je mobilní aplikace, do které si můžete nahrát vaši zelenou kartu a prokázat se tak při silniční kontrole potřebným dokladem v elektronické podobě. Aplikace je určena pro všechny vlastníky vozidel, ať už jde o osobní nebo nákladní automobily, motocykly nebo obytné přívěsy.

Papírový doklad už netiskněte, nahrajte si zelenou kartu do telefonu foto: Double Strike

Základní informace o zelené kartě

Zelená karta je mezinárodní pojistná smlouva, která vám poskytuje ochranu v případě nehody nebo jiného pojistného plnění. Jedná se o jediný v Evropě uznávaný doklad, kterým je možné prokázat uzavřené pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Mít u sebe platnou zelenou kartu je zákonnou povinností každého řidiče. V případě, že zelenou kartu při silniční kontrole nepředložíte, můžete obdržet pokutu ve výši až 3 000 Kč.

Spousta z nás se setkala s nepříjemnou situací, kdy jsme při silniční kontrole hledali důležitý papírový doklad o povinném ručení ve všemožných zákoutích našeho vozu a když už jsme ho konečně, celý pomačkaný, našli, tak jsme zjistili, že jeho platnost už dávno skončila. Tak takové situace už se vám naštěstí stávat nemusí, podle § 17 odst. 1 zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla platí, že „při provozu vozidla na pozemní komunikaci je jeho řidič povinen mít u sebe zelenou kartu nebo doklad o hraničním pojištění a na požádání jej předložit příslušníku Policie České republiky“. Zákonem ale není stanoveno, v jaké podobě má být zelená karta předložena, to znamená, že vám stačí zelená karta v telefonu. K tomu vám může posloužit například aplikace zelená karta, díky které můžete mít vše jednoduše a přehledně uložené v telefonu.

Pro cesty do zahraničí si však papírovou verzi zelené karty pro jistotu vytiskněte, elektronická podoba je sice platná na území České republiky, v jiných zemích vám ale nemusí být policií tato forma uznána.

První mobilní aplikace nejen pro vaši zelenou kartu

Aplikace zelená karta vám umožní mít doklad o pojištění vašeho vozidla nahraný bezpečně v telefonu. Nahrání je rychlé a jednoduché, do aplikace si navíc můžete uložit hned několik karet najednou a mít tak povinná ručení na všechna vaše vozidla na jednom místě. Nestane se vám tak, že byste zelenou kartu nemohli najít nebo na ni zapomněli například při vyjížďce na motorce.

Zde ale funkce této aplikace ani zdaleka nekončí, další vychytávkou, kterou jako řidiči jistě oceníte jsou důležitá upozornění, díky kterým už nezapomenete na povinnosti spojené s provozem vašeho vozidla. Aplikace vás totiž upozorní na blížící se konec platnosti zelené karty, ale také například na to, že se blíží zákonem stanovené období pro přezutí na zimní pneumatiky.

Papírový doklad už netiskněte, nahrajte si zelenou kartu do telefonu

Kromě zelené karty si do aplikace můžete přidat také dálniční známky, u kterých uvidíte, do kdy platí a na jakém území. Pokud často zapomínáte na pravidelnou technickou kontrolu, můžete také přidat platnost STK a najít nejbližší stanice pro technickou kontrolu vozidla. A v neposlední řadě je možné se do aplikace přihlásit pod svým účtem (Google, Facebook nebo Apple), při výměně mobilního telefonu tak nepřijdete o nahrané doklady nebo je můžete sdílet s rodinou.

Aplikaci zelená karta si můžete zdarma vyzkoušet i na vašem zařízení s operačním systémem Android nebo iOS a doklady tak můžete mít přehledně a snadno přístupné na jednom místě.

a
a

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!