Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Slušného a platícího nájemníka chce do bytu každý. Jak ho najít?

  7:00
Kvůli přísnějším podmínkám hypoték a rostoucím cenám bytů se mnohým rozplynul sen o vlastním bydlení. Zájemců o pronájem proto přibývá a majitelé nemovitostí mají z čeho vybírat. Přesto není snadné najít spolehlivého nájemníka. Jak zařídit, aby vám pronájem bytu přinesl zisk a nikoliv starosti?

Slušného a platícího nájemníka chce do bytu každý. Jak ho najít? foto: Stalynajem.cz

K volnému bytu můžete přijít různými způsoby – od dědictví až po záměrnou koupi investičního bytu, který plánujete využívat jako zdroj pasivního příjmu. V každém případě vás však čeká proces hledání vhodného nájemníka, který je – což nebudeme zastírat – plný rizik.

V první řadě se musíte rozhodnout, zda upřednostníte stálého nájemníka, který nemovitost bude využívat třeba i několik let, nebo vsadíte na krátkodobé pronájmy. Za druhé si musíte ujasnit, jestli se do pronajímání pustíte na vlastní pěst, či si zaplatíte odbornou službu.

Jako hostitel turistů se nadřete

V případě krátkodobého pronájmu bytu se nabízí využití některé z ubytovacích platforem, jako je například Airbnb. Nepočítejte však s tím, že půjde o snadno vydělané peníze.

Jako hostitel musíte zajistit úklid a opravy v bytě, komunikovat s hosty, předávat a přebírat klíče. Budete neustále dostupní na telefonu a turisté od vás budou očekávat i rady, co by měli navštívit nebo kde nejlépe nakoupí. Pohrát si musíte i s prezentací na webových stránkách platformy, bez profesionálních fotografií a precizního popisu pronajímaného bytu se neobejdete. A nezapomeňte na placení daní, sociálního a zdravotního pojištění.

Jak se dočtete na stránkách Generálního finančního ředitelství: „Služby spočívající v ubytování, které jsou zprostředkovány prostřednictvím internetových platforem, považuje Finanční správa na základě jejich charakteru za ubytovací služby, nikoliv nájem.“

Nájemní smlouvu sepište i s příbuzným

Pokud vám neustálé střídání hostů v bytě nevyhovuje, obáváte se časové náročnosti a rychlého opotřebení zařízení, pak spíš zvolíte cestu dlouhodobého pronájmu. Zpočátku se pravděpodobně pokusíte najít nájemníka sami. Poptáte se v rodině, mezi přáteli, dáte nabídku na svůj facebookový profil. Když uspějete a zájemce navíc budete osobně znát, může to vyjít. „Přílišnou důvěřivost však nedoporučuji, a to ani u blízkých příbuzných,“ radí Robert Urban, který provozuje službu StálýNájem.cz.

„V každém případě si připravte nájemní smlouvu a stav bytu přesně popište v předávacím protokolu. Vzájemně si ujasněte veškeré podmínky, ať už jde o hrazení nájemného, údržbu a opravy nájemního bytu, kouření či chov domácích zvířat,“ dodává Robert Urban.

Hledat nájemníka i mimo okruh svých známých už je mnohem riskantnější. „Slušný nájemník, který pravidelně platí nájem, neničí byt ani jeho zařízení, neruší svým chováním sousedy a ochotně komunikuje, je tak jeden z deseti. Proto musíte všechny zájemce předem důkladně prověřit, zjistit, zda mají práci, jestli nemají dluhy, exekuce a podobně,“ upozorňuje provozovatel služby StálýNájem.cz.

Nájemník přes realitku, nebo garantovaný stálý nájem?

Jestliže nemáte čas nebo energii na to, abyste absolvovali desítky schůzek a prohlídek bytu a prověřovali zájemce o pronájem, můžete vyhledat pomoc odborníků. Vedle realitních kanceláří se na trhu setkáte i s novým druhem služby nabízející garantovaný stálý nájem.

Vaším stálým nájemcem se stane společnost, která si podnájemníka do vašeho bytu sežene sama, vyřídí veškeré právní náležitosti, zajistí péči o byt a po skončení dohodnuté doby pronájmu vám byt vrátí ve stavu, v jakém jej od vás převzala. V čem je tato služba lepší než realitní kancelář?

„Dobrá realitní kancelář vám pomůže se smlouvou a všemi právními záležitostmi pronájmu a jistě také zájemce určitým způsobem prověří. Nicméně okamžikem pronájmu její role končí,“ varuje Robert Urban. „Neručí vám za to, že se z původně sympatického člověka nevyklube neplatič či vandal nebo že nájemník neodejde předčasně. Riziko, že se ve vašem bytě usadí problémový nájemník a vy to budete muset řešit, zkrátka v tomto případě nezmizí.“

Chcete-li pronajímat byt bez starostí?

Využijte služeb, jaké nabízí například StálýNájem.cz. Ušetříte nejen spoustu času a starostí, ale s velkou pravděpodobností i peněz. Absolvujete jednu prohlídku svého bytu se zástupcem společnosti, sepíšete nájemní smlouvu na požadované období, a to je v podstatě vše. Pak už jen budete na svůj účet dostávat každý měsíc dohodnuté nájemné.

StálýNájem.cz vyhledá vhodného nájemníka, důkladně jej prověří, sepíše s ním smlouvu o podnájmu, byt mu předá a postará se o údržbu i opravy. Pokud by se i přes počáteční přísný výběr stalo, že nájemník bude dlužit nájemné nebo byt poničí, StálýNájem.cz zajistí nápravu. Neplatícího nájemníka vystěhuje a byt znovu obsadí.

„Výhodou je, že i při takovém výpadku vám nadále posíláme nájemné. Kdybyste byt pronajímali sami, čekaly by vás tahanice s vystěhováním dlužníka a než byste našli nového nájemníka, byt by nevydělával. Naopak, za uvedení bytu do pořádku byste nejspíš zaplatili spoustu peněz,“ říká Robert Urban. Oproti tomu StálýNájem.cz garantuje pravidelné platby nájemného a ručí za stav svěřeného bytu.

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...