Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slušného a platícího nájemníka chce do bytu každý. Jak ho najít?

  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Kvůli přísnějším podmínkám hypoték a rostoucím cenám bytů se mnohým rozplynul sen o vlastním bydlení. Zájemců o pronájem proto přibývá a majitelé nemovitostí mají z čeho vybírat. Přesto není snadné najít spolehlivého nájemníka. Jak zařídit, aby vám pronájem bytu přinesl zisk a nikoliv starosti?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Slušného a platícího nájemníka chce do bytu každý. Jak ho najít? foto: Stalynajem.cz

K volnému bytu můžete přijít různými způsoby – od dědictví až po záměrnou koupi investičního bytu, který plánujete využívat jako zdroj pasivního příjmu. V každém případě vás však čeká proces hledání vhodného nájemníka, který je – což nebudeme zastírat – plný rizik.

V první řadě se musíte rozhodnout, zda upřednostníte stálého nájemníka, který nemovitost bude využívat třeba i několik let, nebo vsadíte na krátkodobé pronájmy. Za druhé si musíte ujasnit, jestli se do pronajímání pustíte na vlastní pěst, či si zaplatíte odbornou službu.

Jako hostitel turistů se nadřete

V případě krátkodobého pronájmu bytu se nabízí využití některé z ubytovacích platforem, jako je například Airbnb. Nepočítejte však s tím, že půjde o snadno vydělané peníze.

Jako hostitel musíte zajistit úklid a opravy v bytě, komunikovat s hosty, předávat a přebírat klíče. Budete neustále dostupní na telefonu a turisté od vás budou očekávat i rady, co by měli navštívit nebo kde nejlépe nakoupí. Pohrát si musíte i s prezentací na webových stránkách platformy, bez profesionálních fotografií a precizního popisu pronajímaného bytu se neobejdete. A nezapomeňte na placení daní, sociálního a zdravotního pojištění.

Jak se dočtete na stránkách Generálního finančního ředitelství: „Služby spočívající v ubytování, které jsou zprostředkovány prostřednictvím internetových platforem, považuje Finanční správa na základě jejich charakteru za ubytovací služby, nikoliv nájem.“

Nájemní smlouvu sepište i s příbuzným

Pokud vám neustálé střídání hostů v bytě nevyhovuje, obáváte se časové náročnosti a rychlého opotřebení zařízení, pak spíš zvolíte cestu dlouhodobého pronájmu. Zpočátku se pravděpodobně pokusíte najít nájemníka sami. Poptáte se v rodině, mezi přáteli, dáte nabídku na svůj facebookový profil. Když uspějete a zájemce navíc budete osobně znát, může to vyjít. „Přílišnou důvěřivost však nedoporučuji, a to ani u blízkých příbuzných,“ radí Robert Urban, který provozuje službu StálýNájem.cz.

„V každém případě si připravte nájemní smlouvu a stav bytu přesně popište v předávacím protokolu. Vzájemně si ujasněte veškeré podmínky, ať už jde o hrazení nájemného, údržbu a opravy nájemního bytu, kouření či chov domácích zvířat,“ dodává Robert Urban.

Hledat nájemníka i mimo okruh svých známých už je mnohem riskantnější. „Slušný nájemník, který pravidelně platí nájem, neničí byt ani jeho zařízení, neruší svým chováním sousedy a ochotně komunikuje, je tak jeden z deseti. Proto musíte všechny zájemce předem důkladně prověřit, zjistit, zda mají práci, jestli nemají dluhy, exekuce a podobně,“ upozorňuje provozovatel služby StálýNájem.cz.

Nájemník přes realitku, nebo garantovaný stálý nájem?

Jestliže nemáte čas nebo energii na to, abyste absolvovali desítky schůzek a prohlídek bytu a prověřovali zájemce o pronájem, můžete vyhledat pomoc odborníků. Vedle realitních kanceláří se na trhu setkáte i s novým druhem služby nabízející garantovaný stálý nájem.

Vaším stálým nájemcem se stane společnost, která si podnájemníka do vašeho bytu sežene sama, vyřídí veškeré právní náležitosti, zajistí péči o byt a po skončení dohodnuté doby pronájmu vám byt vrátí ve stavu, v jakém jej od vás převzala. V čem je tato služba lepší než realitní kancelář?

„Dobrá realitní kancelář vám pomůže se smlouvou a všemi právními záležitostmi pronájmu a jistě také zájemce určitým způsobem prověří. Nicméně okamžikem pronájmu její role končí,“ varuje Robert Urban. „Neručí vám za to, že se z původně sympatického člověka nevyklube neplatič či vandal nebo že nájemník neodejde předčasně. Riziko, že se ve vašem bytě usadí problémový nájemník a vy to budete muset řešit, zkrátka v tomto případě nezmizí.“

Chcete-li pronajímat byt bez starostí?

Využijte služeb, jaké nabízí například StálýNájem.cz. Ušetříte nejen spoustu času a starostí, ale s velkou pravděpodobností i peněz. Absolvujete jednu prohlídku svého bytu se zástupcem společnosti, sepíšete nájemní smlouvu na požadované období, a to je v podstatě vše. Pak už jen budete na svůj účet dostávat každý měsíc dohodnuté nájemné.

StálýNájem.cz vyhledá vhodného nájemníka, důkladně jej prověří, sepíše s ním smlouvu o podnájmu, byt mu předá a postará se o údržbu i opravy. Pokud by se i přes počáteční přísný výběr stalo, že nájemník bude dlužit nájemné nebo byt poničí, StálýNájem.cz zajistí nápravu. Neplatícího nájemníka vystěhuje a byt znovu obsadí.

„Výhodou je, že i při takovém výpadku vám nadále posíláme nájemné. Kdybyste byt pronajímali sami, čekaly by vás tahanice s vystěhováním dlužníka a než byste našli nového nájemníka, byt by nevydělával. Naopak, za uvedení bytu do pořádku byste nejspíš zaplatili spoustu peněz,“ říká Robert Urban. Oproti tomu StálýNájem.cz garantuje pravidelné platby nájemného a ručí za stav svěřeného bytu.

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...