Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zítra můžeme na dnešní inflaci vydělat. Jak využít současné situace?

Zítra můžeme na dnešní inflaci vydělat. Jak využít současné situace ve svůj finanční prospěch? foto: Centrum Dluhopisů

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Inflace je nejvyšší od roku 1993. V září dosáhla dokonce závratných 18 % a už několik měsíců se mluví o tom, že začne klesat. Je tedy nejvyšší čas využít současné situace ve svůj prospěch a za pár let z dnešní inflace těžit. Jak?

Přes vysoké úroky, které dnes firmy nabízejí investorům na svých dluhopisech kvůli tomu, že se z trhu stáhlo spoustu institucionálních peněz, na které by jinak dosáhly levněji.

Tahle konstelace ale nebude trvat příliš dlouho a úroky na nově vydaných dluhopisech zase brzy začnou klesat. Stejně jako na spořicích účtech i termínovaných vkladech v bankách.

Úroky, které vám banka nabídne, se totiž odvíjejí od základní úrokové sazby, kterou určuje centrální banka, a ta závisí na výši inflace. A až inflace klesne směrem k inflačnímu cíli ČNB (dvě procenta), základní úroková sazba a s ní i úroky na spořicích účtech znovu klesnou pod jedno procento. Jsou totiž variabilní.

Jenže úroky korporátních dluhopisů – tedy těch, které vydávají firmy – jsou fixní. To znamená, že když teď koupíte dluhopis s výnosem dvanáct procent bude vám těch dvanáct procent vydělávat celou dobu až do splatnosti. Klidně dva, tři nebo čtyři roky…

A až budou za ty dva, tři nebo čtyři roky nakupovat dluhopisy ostatní, vydělají už jen třeba sedm nebo osm procent.

Graf

Je to podobné, jako když si někdo v roce 2020 vzal hypotéku se sazbou jeden a půl procenta a fixací na deset let. Dnes díky tomu splácí o několik tisíc korun měsíčně (podle objemu hypotéky) méně. Pokud jste nestihli tenhle boom, s dluhopisy teď máte další šanci.

„Můžu potvrdit, že výnosy korporátních dluhopisů emitovaných letos jsou výrazně vyšší než v minulých letech. Dokonce nejvyšší od vzniku našeho portálu v roce 2014. Ale jsem si jistý, že až se situace uklidní, výnosy nově nabízených dluhopisů zase klesnou někam pod osm procent,“ říká Ing. Jiří Mesároš z největšího dluhopisového tržiště Dluhopisy.cz.

Na Dluhopisy.cz můžete dnes objednat třeba dluhopisy výrobce masových konzerv Alemar Food Group, které nejenže vynášejí jedenáct procent, ale navíc jsou splatné až v dubnu 2027, takže si jejich vysoké úroky užijete po čtyři a půl roku. A navíc, když je nakoupíte ještě letos v říjnu, vyděláte díky zvýhodněné upisovací ceně v průměru 15,1 procent za každý rok.

Nebo síť bezkontaktních automyček Apollo Industrial Group s výnosem dvanáct procent, která prvním investorům nabízí dokonce úrok 16 %, a betonárka Eko-beton s akčním výnosem 14,1 procent.

Zkrátka je z čeho vybírat, ale nesmíte váhat příliš dlouho…

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...