3. července 2018 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Balená voda od PVK dobývá metropoli

šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části... | foto: PVK

Pražské vodovody a kanalizace nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje vodu z Úpravny vody v Káraném. Do projektu se již přihlásilo jedenáct městských částí.

Pražské vodovody a kanalizace nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje vodu z Úpravny vody v Káraném. Do projektu se již přihlásilo jedenáct městských částí.

Dvoulitrové sáčky naplněné káranskou vodou dobývají hlavní město. Pražské vodovody a kanalizace tento neobvyklý zdroj využívají nejen při haváriích, ale také v rámci projektu „Balená voda pro seniory či zdravotně postižené“. Do něj se v letošním roce zatím přihlásily čtyři městské části včetně té nejlidnatější – Prahy 4. Jejich celkový počet tak stoupl na jedenáct.

Princip je jednoduchý. Lidé se zaregistrují a pak v případě dlouhodobých výluk či havárií míří balená přímo k nim na jimi zvolené místo. „Senioři tak nemusí běhat s kýblem pro vodu do přistavených cisteren, ale dostanou ji přímo do svého bytu,“ vysvětluje mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

v případě mimořádných událostí lze linku převést v mobilním...

v případě mimořádných událostí lze linku převést v mobilním kontejneru Balená-voda + balená-voda01 – ilustrační foto

Pražské vodovody a kanalizace využívají vodu v sáčcích při haváriích či plánovaných výlukách. Informace o tom, kde jsou kontejnery přistaveny, zákazníci naleznou na webových stránkách www.pvk.cz v sekci havárie. Vše je dostupné také v google mapách. „Ve větší míře jsme je použili při rozsáhlé plánované výluce letos v dubnu na východě metropole. Další využití nalézají například v místech, kam lze těžko zavést cisternu. Typickým příkladem jsou úzké uličky Malé Strany či Starého města,“ přibližuje Mrázek.

Kvalita vody v sáčcích je pod bedlivou kontrolou, střeží ji akreditovaná laboratoř PVK. Potřebné údaje o jakosti pitné vody, včetně data spotřeby, jsou uvedeny přímo na sáčku. Ty se přepravují v kontejnerech, které jsou vybaveny čipy. Díky tomu lze sledovat jejich přesnou polohu. „Máme tak má přehled o pohybu kontejnerů od výrobní linky přes sklady do samotné distribuce,“ říká Mrázek.

balící linka v Úpravně vody Kárané

balící linka v Úpravně vody Kárané

Balicí linka je instalována v úpravně vody Káraný. Celý proces balení vody do sáčků včetně použité folie je v souladu se zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a souvisejících předpisů. Potřebné údaje o jakosti pitné vody, včetně data spotřeby, jsou uvedeny na sáčku. Jakost vody v sáčcích je průběžně kontrolována akreditovanou laboratoří.

Projekt balená voda nyní funguje v městských částech Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 6, Praha 12, Praha 13, Praha 14, Praha 15, Praha 16, Praha 20 a Březiněves.

Najdete na Lidovky.cz