Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Co kryje povinné ručení? Ne každý řidič to skutečně ví

Piyawat Nandeenopparit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piyawat Nandeenopparit | foto: Shutterstock.com

Každý, kdo vlastní nebo provozuje motorové vozidlo, musí mít sjednané povinné ručení, a to bez diskuze. Bez něj s autem nesmí vyjet na dálnici, silnici, místní či účelovou komunikaci, a dokonce ho ani nemůže na veřejné pozemní komunikaci nechat stát.

V opačném případě by majitele čekala pokuta, jejíž výše se odvíjí od počtu dnů, kdy auto nebylo pojištěno. Denní sazba se pohybuje od 4 do 93 korun podle druhu vozidla.

Proč si řidiči musí povinné ručení sjednat?

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla slouží primárně k ochraně třetích osob, u kterých došlo ke škodě na majetku či újmě na zdraví při dopravní nehodě, kterou způsobil majitel vozidla. Může se jednat pouze o malé škody, jako je poškození cizího auta či sloupku při parkování, i rozsáhlé nehody, při kterých došlo ke zranění či úmrtí ostatních účastníků nehody. V takových případech totiž pojišťovna vzniklé náklady uhradí, a tak se vše bez problému vyřeší.

Jak mnozí řidiči jistě vědí, pojištění odpovědnosti se nevztahuje na úhradu škod, které utrpěl majitel vozu, jenž nehodu způsobil. Proto si k povinnému ručení často sjednávají i takzvané havarijní pojištění, které slouží právě k těmto účelům. Mimo to se vztahuje také na odcizení či poškození vozu neznámou osobou nebo škody způsobené nepříznivým počasím - například pádem stromu kvůli silnému větru, krupobitím nebo povodněmi.

Kdy za vás pojišťovna škodu zaplatí?

Jestliže způsobíte dopravní nehodu, máte právo na to, aby za vás pojišťovna zaplatila újmu vzniklou ublížením na zdraví nebo usmrcením a také poškozením, zničením nebo ztrátou věci - sem spadají i škody vzniklé odcizením věci v případě, že osoba pozbyla schopnost ji opatrovat. Povinné ručení se vztahuje i na náhradu ušlého zisku v důsledku dopravní nehody a také na náklady spojené s právním zastoupením v případě marného uplynutí lhůty k vyřízení pojistné události.

Co si však mnoho řidičů při vyřizování neuvědomuje, je to, že neslouží pouze k ochraně ostatních účastníků provozu, ale také k jejich vlastní. Představte si, že byste způsobili nehodu a museli škody v hodnotě několika milionů hradit z vlastní kapsy. Z toho důvodu se vyplatí vybrat pojištění s vyššími limity krytí - minimum určené zákonem je 35 milionů jak v případě škod na zdraví, tak i na majetku.

Zjistili jste, že vám podmínky nevyhovují? Přejděte jinam!

Jestliže jste zjistili, že vám vaše aktuální pojištění nevyhovuje, a chtěli byste lepší podmínky, můžete se zkusit s pojišťovnou domluvit na úpravě smlouvy nebo ji vypovědět a přejít jinam. Nejprve byste si však měli zjistit, jak zrušit povinné ručení, aby se vám to skutečně vyplatilo. Pravdou totiž je, že to nemůžete udělat, kdykoliv se vám zachce.

Nejlepší variantou je vypovězení smlouvy rok po jejím podpisu - tedy v době, kdy musíte povinné ručení platit znovu na další rok. Nemusíte tak řešit žádné komplikace s udáním důvodu. Samozřejmostí je zrušení pojištění v případě odcizení vozu nebo jeho prodeje novému majiteli. Povinné ručení můžete také zrušit kvůli zvýšení ceny pojistného, a to do jednoho měsíce od oznámení této změny.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...