Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co o nás říkají květiny, které máme rádi?

Každý z nás má nějakou květiny v oblibě, rád ji dostává, rád se na ni dívá. Ať už je to růže, gerbera, chryzantéma, lilie nebo třeba kala, každá o nás něco vypovídá, každá má nějaký význam. Ptáte se jaký? Čtěte dál!

Květiny foto: ČTK

I květiny mají svoji řeč

Každý mluvíme nějakým jazykem, to je jasná věc. Napadlo by vás, že svoji řeč mají i květiny? Je tomu ale tak, jejich jazyk označujeme jako květomluvu. V jistých dobách jí každý rozuměl, pak ale upadla v zapomnění a teď se nám zase začíná dostávat do povědomí.

Když se ohlédneme do historie, tak zjistíme, že květomluvu užívaly ženy v harémech i staří Řekové, Římané a Egypťané. Ano, už oni uznávali symbolický jazyk květin. Oficiálně se ale vývoj květomluvy připisuje Turkům v 17. století, my si ji pak spojujeme s viktoriánským obdobím. Za vlády královny Viktorie se květiny používaly k vyjádření pocitů, otevřená vyznání byla nemyslitelná.

Víte, že stejně, jako my dnes známe rozvoz květin po městech, jako je třeba Liberec, Ostrava, Plzeň nebo Praha, v době vlády královny Viktorie se květiny posílali jako malé pugéty, které v sobě ukrývaly jedinou květiny a voňavé bylinky? Taková květina byla zabalená v krajkovém ubrousku a ctitelé ji posílali svým vybraným láskám. Podle toho, jak květinu obdarovaná uchopila, získali odpověď na svoji „otázku“.

Držela ji u srdce? Odpověď je asi jasná. Uchopila ji do pravé ruky? Odpověď zní ano. Uchopila ji do levé ruky? Odpověď je ne.

Květiny

Jaký význam mají jednotlivé květiny?

Říká se, že květiny vyjádří víc než tisíc slov. Každá má svůj význam, každá něco vypovídá. U některých se časem význam měnil, třeba taková růže dřív symbolizovala i válku. Jak je to dnes?

U růží záleží i na barvě

Na tom, že růže jsou květinami lásky, se jistě shodneme. Víte ale, že hodně záleží i na barvě? Každá totiž říká něco jiného. Rudá růže jednoznačně hovoří o vášni a touze, bílá o nevinnosti, ale co ty další?

  • Růžová růže hovoří o jemné, něžné a romantické lásce.
  • Tmavě karmínová vyjadřuje smutek.
  • Oranžová růže představuje nadšení a touhu.
  • Žlutá buď slibuje nový začátek, nebo mluví o žárlivosti.
  • Růže s odstínem levandule hovoří o tom, že jde o lásku na první pohled.

Gerbera symbolizuje upřímnost

Pastelové kvítky se žlutým nebo tmavým středem hovoří o upřímnosti, na barvě u nich nezáleží. O tom, kdo gerbery daruje, se říká, že je věrný, o tom, kdo je rád dostává zase to, že je romantik a věří v opravdovou lásku.

Karafiáty někdo miluje, jiný nesnáší

Asi nenajdete jinou květinu, která vyvolává tak rozdílné pocity. Jedni karafiáty zbožňují, jiní skoro nenávidí. Stejně jako u růží záleží na barvě karafiátu, zatímco červený symbolizuje obdiv, růžový říká Nikdy na Tebe nezapomenu. Žlutý zase symbolizuje odmítnutí.

Lilie jsou symbolem čistoty

Bílé lilie vyjadřují čistotu a nevinnost, stejně tak hovoří o naslouchání a přátelství. Růžové lilie zase hovoří o ctižádosti, hojnosti a blaženosti.

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...