Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČTK připravila sérii videí o médiích, ověřování a dezinformacích

ČTK Connect ve spolupráci s Google News Initiative připravila před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu sedmidílnou sérii krátkých vzdělávacích videí Jak na média.

ČTK připravila sérii videí o médiích, ověřování a dezinformacích foto: ČTK

Série, kterou namluvila herečka Jenovéfa Boková, nabízí praktické návody na ověřování informací či fotografií. Přibližuje také základní způsoby, jakými vůbec zprávy vznikají. Věnuje se ale také například deepfakům, kterých v poslední době na českém internetu přibývá. Celou sérii najdete ZDE.

„Jde nám zejména o ukázku praktických postupů a nástrojů, které mohou posloužit každému, kdo se chce vyznat v dnešní informační záplavě,“ uvedla zástupkyně ředitele pro strategii a rozvoj Gábina Vostřezová. Kromě zveřejnění na sociálních sítích ČTK Connect sérii nabídne například školám.

První video ze série Jak na média, kterou připravila ČTK Connect ve spolupráci s Google News Initiative, se věnuje tomu, jak vznikají zprávy, které denně čteme a sledujeme. Nabízí pohled do různých způsobů, jakými novináři získávají informace - od vlastního zjišťování přes informace získané na tiskových konferencích až po převzaté zprávy z domácích či zahraničních médií. Věnuje se také ověřování a zpracování informací a sociálním sítím.

ČTK Connect, která spadá pod Českou tiskovou kancelář, zastřešuje komunikační služby pro klienty z řad firem či agentur. Veřejnoprávní agentura pod touto hlavičkou nabízí publikaci firemních sdělení, výrobu a šíření videopřenosů, pronájem eventových prostor PressCentra či zajištění obsahových speciálních webových i tištěných magazínů na míru.

Iniciativa Google News spolupracuje s vydavateli a novináři na boji proti dezinformacím, sdílení zdrojů a budování rozmanitého a inovativního zpravodajského ekosystému.