Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Darujte květiny, které dlouho vydrží

  0:01
Stojíte v květinářství a přemýšlíte, jakou si necháte uvázat kytici. Máte ji jako dárek na oslavu, ale bojíte se, aby brzy neuvadla, neopadala a o vás si lidé nemysleli, že jste šetřílek, který nekoupí ani pořádnou kytku.

Darujte květiny, které dlouho vydrží foto: ČTK

Zásada č.1 – Nenechávejte nákup na poslední chvíli

Obchodů s květinami je přece dost. Tak proč ji kupovat předem? Jednoduše proto, abyste měli z čeho vybírat. Ani květinářství nejsou nafukovací a může se stát, že nebudete mít na výběr. Kromě toho taky mohou být k dispozici jen květiny, které obdarovaná (nebo obdarovaný) doslova nesnáší.

Zásada číslo 2 – Využijte květin, které dlouho vydrží

Uvědomte si, že než květiny doputují do květinářství, mají za sebou kus cesty. Někdo je musel nařezat, ošetřit a převézt do květinářství.

Jaká je životnost květin?

  • Růže ve váze vydrží týden i 14 dnů. Záleží na druhu a péči.
  • Chryzantéma má životnost ve váze i tři týdny, ale pozor. Někdo ji považuje za smuteční kytku.
  • Řezané tulipány vydrží asi týden.
  • Orchideje budou zdobit váš domov 14 - 21 dnů.
  • Karafiáty vydrží opravdu hodně. Při správné péči klidně 3 týdny.
  • Z frézií se můžete těšit týden.

Náš tip: Pokud máte na výběr, volte růže se silným stonkem a tvrdší hlavičkou. Nebo lilie a anturii. Jsou krásné a můžete je kombinovat i s jinými květinami.

Darujte květiny, které dlouho vydrží

Zásada č.3 – Jen správná péče zaručí dlouhou životnost květin

Řezané květiny prozáří každý stůl i domov. Většinou ale jen na pár dní, než ovadnou a uschnou. Jak o ně pečovat, abyste se z nich těšili maximálně dlouhou dobu?

Šikmý řez

Hned jak kytici dostanete, vezměte nůž a stonek seřízněte pod úhlem 45° - nejlépe pod vodou. Až pak ji můžete vložit do vázy. Díky takovému řezu bude mít větší plochu, kterou pohlcuje vodu. Každé dva dny postup opakujte, vždy stonek zkraťte o 1-2 cm.

Čistá voda i váza

Důležitá zásada. Vázu umyjte, naplňte čistou vodou asi do jedné třetiny a zkuste do ní květiny vložit. Stačí, když bude stonek ponořen ve vodě do výšky 4 cm. Vodu pravidelně měňte, ideálně každý druhý den. Předejdete tvorbě bakterií.

Stonek bez listů?

Ne tak docela. Odstraňte z něj listy, které by byly ponořené ve vodě. Pokud je neodstraníte, začnou ve vodě hnít a vy se z kytice budete těšit jen pár chvil.

Speciální výživa pro květiny

V každém dobrém květinářství vám při nákupu dají sáček s výživou. Ta udrží květiny dlouho krásné a zároveň desinfikuje vodu. Obsah sáčku rozpusťte ve vlažné vodě. Při její výměně postup opakujte.

Kam květiny umístíte?

Výběr místa je neméně důležitý. Blízko kamen je teplo a květiny budou usychat. Přímé slunce jim také nesvědčí. Pozor si dejte i na ovoce. To uvolňuje etylen, který květinám nesvědčí. Váza s kyticí a mísa s ovocem tak vedle sebe nepatří.

  • Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!