130 let
Evropská strategie pro data členů EP

Evropská strategie pro data členů EP | foto: ČTK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Evropská strategie pro data očima EP

  •   14:47
Data jsou jádrem digitální transformace EU, která ovlivňuje všechny aspekty společnosti a hospodářství. Jsou nezbytná pro rozvoj umělé inteligence, která je prioritou EU.

Data představují obrovské příležitosti pro inovace, obnovu po odeznění krize koronaviru a pro růst, například v oblasti zdravotnických a ekologických technologií.

Umělá inteligence – Artificial intelligence (AI) – je schopnost strojů napodobovat lidské schopnosti, jako je uvažování, učení se, plánování nebo kreativita. Umožňuje technickým systémů, aby reagovaly na vjemy z jejich prostředí, řešit problémy a dosahovat určitých cílů. Zabudovaný počítač přijímá data, která byla připravena nebo jsou sbírána pomocí vlastních sensorů a kamer. Ta následně vyhodnotí a reaguje na ně.

Středobodem musí být člověk

Systémy umělé inteligence jsou schopné pracovat samostatně a také měnit a přizpůsobovat své jednání na základě vyhodnocení efektů předchozích akcí.

Některé z těchto technologií existují více než 50 let, ale pokrok ve výpočetní technice, přístup k obrovskému množství dat a nové algoritmy v posledních letech vedly k významnému průlomu v této oblasti.

Umělá inteligence je tudíž zásadní pro digitální transformaci společnosti a stala se jedním z hlavním cílů EU.

Evropskou strategií pro data, kterou 19. února 2020 představila Evropská komise, se proto zabýval i parlamentní výbor pro průmysl (ITRE). Jeho členové přijali k této strategii stanovisko. Žádají legislativu, jejímž středobodem bude člověk. Má vycházet z evropských hodnot a zachová právo na soukromí a transparentnost. Nová legislativa by měla díky průmyslovým a veřejným datům přinést užitek občanům i firmám

Evropská strategie pro data členů EP

Přínosy ekonomiky EU založené na datech

Europoslanci vzali na vědomí, že kvůli krizi potřebujeme pro data účinné právní předpisy, které podpoří výzkum a inovace. V Unii existuje obrovské množství kvalitních dat, zejména neosobních – průmyslových, veřejných a komerčních. Jejich plný potenciál lze ještě prozkoumat. V nadcházejících letech bude vytvořeno ještě mnohem větší množství dat. Poslanci Evropského parlamentu (EP) očekávají, že právní předpisy pro data přispějí k využití tohoto potenciálu a zpřístupní data evropským společnostem, včetně malých a středních podniků, a výzkumným pracovníkům.

Umožnění toku dat mezi odvětvími a zeměmi pomůže evropským podnikům všech velikostí inovovat a prosperovat, a to jak v EU, tak v celosvětovém měřítku. Unii pomůže získat vedoucí postavení v oblasti ekonomiky založené na datech.

Komise předpokládá, že evropská ekonomika založená na datech by se mohla zvýšit z 301 miliard eur v roce 2018 na 829 miliard eur v roce 2025, přičemž počet odborníků v oblasti dat by se zvýšil z 5,7 milionu na 10,9 milionu.

Pravidla na ochranu soukromí, transparentnosti a základních práv

Konkurenti Evropy ve světě, jako jsou Spojené státy a Čína, rychle inovují a uplatňují své způsoby přístupu k datům a jejich využívání. Aby se EU stala lídrem v oblasti ekonomiky založené na datech, měla by nalézt evropský způsob, jak uvolnit potenciál a stanovit normy.

Evropská strategie pro data členů EP

Poslanci EP v této souvislosti uvedli, že pravidla by měla vycházet z hodnot EU, jimiž jsou soukromí, transparentnost a dodržování základních práv. Svobodné sdílení údajů musí být omezeno na neosobní údaje nebo nevratně anonymizované údaje. Fyzické osoby musí mít nad svými údaji plnou kontrolu a musí být chráněny pravidly EU pro ochranu údajů, zejména obecným nařízením o ochraně osobních údajů (GDPR).

Europoslanci vyzvali komisi a členské státy, aby spolupracovaly s dalšími zeměmi na celosvětových normách, které budou prosazovat hodnoty a zásady EU a zároveň zajistí, aby trh Unie zůstal konkurenceschopný.

Datové prostory a infrastruktura pro data velkého objemu

Poslanci apelují na to, aby hlavním principem byl volný tok údajů, a naléhavě vyzvali komisi a členské státy, aby vytvořily datové prostory pro jednotlivá odvětví, které umožní sdílení údajů, a to na základě společných pokynů, právních požadavků a protokolů. S ohledem na pandemii poslanci konstatovali, že zvláštní pozornost by měla být věnována společnému evropskému prostoru pro data z oblasti veřejného zdraví.

Vzhledem k tomu, že úspěch strategie pro data závisí do značné míry na infrastruktuře informačních a komunikačních technologií, volá EP po urychlení technologického vývoje v Unii, jako jsou technologie kybernetické bezpečnosti, optická vlákna, 5G, 6G, a uvítal návrhy na posílení úlohy Evropy v oblasti superpočítačů a kvantové výpočetní techniky. Poslanci varovali, že je třeba řešit digitální propast mezi regiony, aby byly zajištěny rovné příležitosti, zejména s ohledem na oživení po odeznění pandemie.

Evropská strategie pro data členů EP

Zároveň upozornili, že ačkoli mají data potenciál podpořit zelené technologie a cíl EU stát se do roku 2050 klimaticky neutrální, digitální odvětví je odpovědné za více než dvou procent celosvětových emisí skleníkových plynů. Poslanci EU prohlásili, že vzhledem k tomu, že toto odvětví roste, musí se zaměřit na snížení své uhlíkové stopy a snížení elektronického odpadu.

Čeká se nový akt o datech

Výbor pro průmysl očekává, že zpráva bude zohledněna v novém aktu o datech, který Evropská komise předloží v druhé polovině roku 2021.

Parlament rovněž pracuje na zprávě o aktu o správě dat, který komise předložila v prosinci 2020 jako součást datové strategie. Jeho cílem je zvýšit dostupnost údajů a posílit důvěru ve sdílení údajů a zprostředkovatele.