Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Funkční prádlo vás udrží v suchu a teple

Už jste toho o funkčním prádle tolik slyšeli, osobní zkušenost ale nemáte? Ptáte se, co to funkční prádlo je, k čemu slouží a kdy ho nosit? Máte pocit, že jde o oblečení, které je určené jen sportovcům? Pojďme si o něm něco říct, pěkně od základu.

Funkční prádlo vás udrží v suchu a teple foto: ČTK

Když se řekne funkční prádlo

O funkčním prádle se toho už hodně napsalo i se o něm mluvilo, přesto se mezi námi najdou tací, kteří nevědí, o čem je řeč. Funkčním prádlem se označuje druh oblečení, které má díky kombinaci chytrých materiálů, sofistikovaných výrobních postupů a technologií určité vlastnosti. Mezi nimi například schopnost odvádět od těla vlhkost, a přitom izolovat tělesnou teplotu.

Mnozí z nás mylně nabyli dojmu, že jde o oblečení, které si mohou oblékat výhradně sportovci, případně si ho pořídíte i vy ve chvíli, kdy plánujete nějakou větší fyzickou aktivitu. Funkční prádlo ale může nosit úplně každý, od dětí přes dospělé až po seniory.

Funkční prádlo v praxi

Úkolem funkčního prádla je odvádět od těla vlhkost směrem ven a zároveň udržet příjemnou tělesnou teplotu. Když třeba běžíte, tak se zpotíte. Když je venku teplo, ani vám to nevadí, protože potem navlhne tričko a to vás příjemně chladí. Jenže když se zastavíte, abyste se vydýchali, sluníčko zajde a možná i trochu pofukuje větřík, zaděláte si na problém. Začne vám být zima, možná i prostydnete, což s sebou nese zdravotní nepříjemnosti.

Kde se stala chyba? Nejspíš jste si oblékli špatné oblečení. Materiál, ze kterého je tričko, které jste měli na sobě, nebyl dostatečně prodyšný a špatně od těla odváděl vlhkost. Do vás se pak dala zima, protože vlhkost se nasála do trička, které pomalu schne.

Pokud byste na sobě ale měli funkční oblečení, prádlo by vlhkost nenasálo, ale odvedlo ji na povrch, ze kterého by se odpařila. Kromě toho by vám zajistilo tepelnou izolaci, abyste neprochladli a i přes zvýšenou fyzickou aktivitu zůstali pěkně v suchu.

Funkční prádlo vás udrží v suchu a teple

Proč je ta funkce tak důležitá?

Funkční prádlo může nosit každý, to jsme si už řekli. Podle toho, čemu se věnujeme, se liší i důležitost funkce prádla.

Pro zdravého člověka, který žije svůj život, pracuje a sportuje rekreačně, je funkční prádlo otázkou většího pohodlí. Pro toho, kdo má citlivou pokožku, trpí na bolest kloubů, snadno prochladne nebo má problémy s ledvinami, může mít nošení funkčního prádla pozitivní vliv na zdraví. U vrcholových sportovců nebo osob se zátěžovou profesí je funkční prádlo prostředkem k lepšímu výkonu, v extrémních podmínkách (například u horolezců) může být dokonce hranicí mezi životem a smrtí, protože snižuje riziko podchlazení.

Funkční prádlo nemusí být opravdu funkční

To, že je u oblečení napsané funkční prádlo, ještě neznamená, že skutečně o funkční oblečení jde. Pojem funkční prádlo nemá ochrannou známku, může ho tak použít kdokoli, kdo nějaké oblečení vyrábí. Typickým příkladem tak je oblečení, které si můžete koupit v supermarketu a je u něj napsáno, že jde o funkční prádlo. Ne vždy tomu tak je, proto je lepší nakupovat ho přímo u výrobce. Jen tak se vyhnete tomu, že se v oblečení zpotíte, budete mokří a budete se klepat zimou.

  • Nejčtenější

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...