28. srpna 2019 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Jak modernizovat výtah v bytovém domě?

Jak modernizovat výtah v bytovém domě? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak modernizovat výtah v bytovém domě? | foto: ČTK

Také o modernizaci přemýšlíte, abyste se vy i vaši sousedé, nájemníci, rodina cítili ve výtahu bezpečně? Téma modernizace výtahu v bytovém domě je stále aktuální. Vždyť ve většině starých paneláků stále ještě jsou původní výtahy, které občas zaskřípou či jinak zazlobí.

Výtah neboli zdviž slouží 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu k přepravě osob a nákladu. Je používán jako zdvihací zařízení, které svůj „náklad“ přepravuje po pevné dráze, ve svislém či vodorovném směru. Dřív býval poháněn párou, vodou nebo lidskou silou, dnes už má většinou elektrický pohon.

 Vzhledem k jeho účelu je nezbytné, aby fungoval bezvadně a bylo na něj spolehnutí. Kdo by dobrovolně nastoupil do cukajícího se výtahu, který se často někde zasekne? I těch pár minut, kdy budete stát v mezipatře, se pak může zdát jako nekonečné hodiny.

Jak modernizovat výtah v bytovém domě?

Co dělat, když výtah už nefunguje tak jak má?

 Nechte ho zkontrolovat a odhalit jeho provozní rizika. Podle toho se pak můžete rozhodnout pro:

  • Modernizaci komponent.
  • Částečnou výměnu, díky které zvýšíte výkon výtahu.
  • Úplnou výměnu výtahu.

Sedněte si s provozovatelem, ostatními nájemníky a majiteli bytů a a domluvte se, jaké řešení je právě pro váš panelák nejvhodnější.

Jak modernizovat výtah v bytovém domě?

Rozhodujícím faktorem často bývají finance. Pořízení nového výtahu bývá finančně náročné, proto se někteří provozovatelé snaží za každou cenu opravit starý výtah. Je ale třeba si uvědomit, že výtah vyrobený před 30 lety nebude mít stejné vlastnosti a parametry jako mají ty dnešní.

Pokud se vám s částečně modernizovaným výtahem podaří parametricky přiblížit k požadavkům dnešních norem, bude vás to stát nemalé peníze. Dokonce víc, než je cena celkové výměny výtahu. Navíc, některých rizik se stejně nezbavíte.

Jak modernizovat výtah v bytovém domě?

Proč vůbec výtah modernizovat?

 Každé vylepšení stojí peníze. Proč se pustit do modernizace výtahu?

  • Zlepšíte bezpečnost i spolehlivost výtahu.
  • Snížíte náklady na energie.
  • Modernizovaný výtah znamená méně odstávek. Nebude třeba tolik zásahů.
  • Dobrá přístupnost výtahu. Modernizace vám umožní přizpůsobit třeba šířku otevíraných dveří. Díky tomu lze usnadnit nástup osob na invalidním vozíku nebo s kočárkem.
  • Modernizovaný výtah lépe vypadá. Snáz nalákáte i nové zájemce o bydlení.
  • Zvýšíte šetrnost výtahu k životnímu prostředí.
Jak modernizovat výtah v bytovém domě?

Jak modernizace probíhá?

Nejprve je třeba vybrat firmu, která modernizaci výtahu provede. Oslovte společnosti ve svém okolí, zadejte poptávku, sežeňte si reference. Vybírejte pečlivě a zodpovědně. Nekoukejte jen na cenu, ale také na to, zda vám poskytne následný servis a pomůže i s vyřízením potřebné dokumentace.

Následuje plánování. Nejprve je třeba zhodnotit stav vašeho zařízení a vyhodnotit možnosti modernizace právě ve vaší budově. Spolu s nimi by vám firma měla předložit odhadovaný rozpočet a rady ohledně financování.

Jak modernizovat výtah v bytovém domě?

Když vše odsouhlasíte, následuje samotná práce. Její rozsah a délka závisí na tom, zda se jedná jen o výměnu komponent, částečnou modernizaci nebo celkovou výměnu výtahu. O všech fázích byste měli být informováni.

Jak modernizovat výtah v bytovém domě?

Až bude hotovo, firma vám výtah předá, poskytne technické a bezpečnostní informace, zaškolí vás pro bezpečné používání výtahu. Po celou dobu životnosti zařízení by měla zajistit, aby vše fungovalo spolehlivě a bezpečně.