Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jak vybrat markýzu na terasu nebo balkon?

Také se nemůžete dočkat, až bude venku krásně, vy si uvaříte kávu nebo čaj a půjdete si ho vypít na terasu nebo balkon? Posadíte se ke stolečku, budete pozorovat dění kolem a vychutnávat si ty kouzelné okamžiky.

Posezení foto: ČTK

Ale co když bude hodně svítit sluníčko nebo lehce poprchávat? To si ty chvíle neužijete, leda byste měli markýzu. Že ji nemáte? Nejvyšší čas o ní začít uvažovat.

Markýza by neměla na žádné terase chybět

Jsou okamžiky, kdy tělo rádi vystavíme slunečním paprskům, jsou ale i chvíle, kdy nás sluneční paprsky obtěžují a my zatoužíme po troše stínu. Zrovna tak nám vadí kapky deště, které kapou do hrnku a smáčí naše tělo. Kdo nemá markýzu na terasu, ten utíká domů, kdo ji má, ten ji vysune nebo rozbalí a může si dál užívat čerstvého vzduchu. I proto by neměla na žádné terase chybět, vaše bydlení povznese a dodá mu na komfortu.

Proč byste o pořízení markýzy měli uvažovat?

Markýzu oceníte nejen, když si chcete vychutnat odpolední kávu, její využití je mnohem širší. Když vsadíte na kvalitu, jde o investici na dlouhé roky dopředu. Šetřit se na ní nevyplácí, a to nejen z hlediska životnosti, ale i komfortu.

  • Poskytne vám přístřeší při posezení s přáteli nebo grilování na terase.
  • Ochrání balkonový nábytek před rozmary počasí.
  • Na jídlo a pití na stole nebude svítit sluníčko ani pršet.
  • Využití najde i u bazénu.
  • Zabráníte přehřátí dlažby, kterou na terase máte. Přece jen, po rozpálené dlažbě se chodí dost špatně.
  • Zvětšíte svoje obytné prostory, získáte totiž další zastřešený kousek místa.
  • Minimalizujete teplo, které otevřenými okny a dveřmi sálá do interiéru.
Markýza

Jak vybrat tu pravou markýzu?

Markýzu tvoří konstrukce, pevná a odolná látka, a v některých případech box, do kterého se látka svine, případně motorek pro ovládání markýzy. Některé se totiž dají sbalit a rozbalit manuálně, pomocí kliky, jiné disponují motorkem a dálkovým ovládáním. To pak stačí stisknout tlačítko a markýzu dle potřeby rozvinete.

Právě rozhodnutí o způsobu ovládání markýzy je jedno z nejdůležitějších, které při pořizování markýzy musíte udělat. Bojíte se, že když vypadne elektřina, nebudete moci markýzu používat? Není důvod se bát, pro tyto případy má markýza nouzovou kliku. Dalším rozhodnutím je výběr látky, ta by měla ladit s vaším prostorem, zároveň by ale měla odolávat jak slunečnímu záření, tak lehkému letnímu deštíku.

Víte, že při výběru markýzy je zásadní zaměřit se také na stabilitu konstrukce? Od věci tak není instalace větrné a dešťové automatiky, aby nedošlo k poškození povětrnostními vlivy.

Témata: markýz, terasa, balkon

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...