Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak vyčistit pračku? Osvědčené tipy a babské rady na jednom místě!

  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jak je možné, že prádlo, které naše babičky praly na valše v potoce nebo ve vědru se studenou vodou, bylo krásně bílé, a to naše je zašedlé a seprané? Vždyť ho pereme v pračce, používáme kvalitní prášek i aviváž. A stejně není zářivě bílé ani voňavé.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak vyčistit pračku? Osvědčené tipy a babské rady na jednom místě! foto: ČTK

Základem je čistá pračka

Kdo chce, aby prádlo bylo stále pěkně čisté, barvy nebledly a krásně vonělo, musí se začít starat o pračku. Její koupí to totiž nekončí, ale začíná.

Když je pračka špinavá, zanesená nečistotami a mastnotou, nikdy nemůže prádlo dokonale vyprat. Proto je potřeba ji pravidelně věnovat pár minut svého času a vyčistit ji.

Za zápachem a nedokonalým praním totiž často stojí plísně a bakterie, které v pračce vzniknou v důsledku usazování mastnoty z prádla, zbytků pracích prostředků a používáním nízkých teplot praní. Co s tím?

 • Pravidelně perte i na vyšší teploty. Určitě doma najdete prádlo, které se může prát na 60°C. Pokud ne, pusťte pračku naprázdno.
 • Dvířka pračky po vyprání nezavírejte, vyvětrat nechte i dávkovací zásuvku. Kde není vlhko, tam nebudou ani bakterie a plísně.
 • Používejte kvalitní prací prostředky. Tablety vkládejte do prázdného bubnu, jinak se může stát, že se tableta zcela nerozpustí.
 • Pračku i filtr pravidelně, alespoň jednou za měsíc, vyčistěte.
Jak vyčistit pračku? Osvědčené tipy a babské rady na jednom místě!

Jak by pračku čistily naše babičky?

Léty ověřený recept zní ocet a soda.

V pračce se kromě bakterií a plísní usazuje také vodní kámen. I ten zhoršuje kvalitu praní, dokonce může ohrozit fungování pračky. Ideálními pomocníky pro její vyčištění je ocet a jedlá soda.

 • Nejprve odstraňte z pračky, těsnění dveří a dalších dostupných míst zachycené vlasy, chlupy a jiné nečistoty.
 • 2 hrnky octa nalijte do bubnu a spusťte nejdelší program s nejvyšší teplotou. Pokud máte tu možnost, tak program před vypouštěním přerušte a nechte působit přes noc. Ráno nechte program dojet do konce a pak spusťte ještě jednou, aby se pračka propláchla.
  Dalším způsobem je kombinace octa a jedlé sody. Půl hrnku jedlé sody rozpusťte ve vodě a nalijte do přihrádky na prášek a aviváž. Do bubnu pračky nalijte 2 hrnky octa a přidejte sáček jedlé sody. Spusťte nejdelší program s nejvyšší teplotou, po vyprání pračku propláchněte.
 • Roztokem octa a jedlé sody očistěte i další místa, kde se usazuje vodní kámen a nečistoty.
 • Potřebujete vyčistit zásobník? Namočte ho na 30 minut do roztoku octa a jedlé sody.
 • Filtr zbavte zachycených nečistot a propláchněte horkou vodou. Pokud ho takto nevyčistíte, zkuste ho namočit do vody, ve které je rozpuštěná jedlá soda.
 • Gumové těsnění na dvířkách pračky čistěte po každém praní. Vyjměte zachycené nečistoty, otřete těsnění vlhkým hadříkem, přilepené nečistoty odstraňte pomocí starého zubního kartáčku. Na závěr těsnění vysušte čistým hadrem.

Kdo nevěří našim babičkám, ten si může pro čištění pračky zakoupit v obchodě speciální čistič a odstraňovač vodního kamenem.

Když budete dodržovat výše uvedené rady a pračku pravidelně čistit, vždy z ní vyndáte čisté a voňavé oblečení.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...